Antónia Mačingová: Mojich top 10 kníh
7. 12. 2018 14:51:23 | Autor: Marína Dobošová

Autorka bestsellerov Antónia Mačingová má na svojom konte tri knihy – Najedzte sa do štíhlosti 1, 2 a 3. Jej tituly nájdete preložené do angličtiny, nemčiny, češtiny aj poľštiny. Táto mladistvá charizmatická dáma je chodiacim príkladom toho, že jej teória na papieri funguje aj v reálnom živote. Štíhla zdravá päťdesiatnička sa vďaka strave vyliečila z choroby a odvtedy šíri svoje poznatky aj medzi ľudí. Aktuálne sa pripravuje na obhajobu rigoróznej práce, a preto vo veľkom číta predovšetkým odborné knihy. No v jej knižnici sa nájdu aj obľúbené tituly, ku ktorým sa aj po rokoch pravidelne vracia. Nechajte sa inšpirovať jej výberom.

Všichni lidé bratry jsouJohannes Mario Simmel – Všetci ľudia budú bratia

K tomuto titulu sa vraciam dosť často. Ide o zaujímavý vojnový román z Berlína, rozoberá boj o život medzi dvoma bratmi. Hlavný hrdina popisuje svoj pestrý na dramatické zvraty bohatý život. Jeho život je poznačený aj osudovou, zničujúcou láskou k svojej milovane. Prvýkrát som sa k tejto knihe dostala, keď som ležala v nemocnici. Vedela som, že tam budem minimálne mesiac, a tak som našich poprosila, aby mi doniesli knihu na dlhšie čítanie. Sestra mi priniesla túto. Je trochu náročnejšia na čítanie, obšírnejšia, no rozhodne by som ju odporúčala do vašej pozornosti.

Vajce a jaBetty MacDonaldová – Vajce a ja

Táto kniha sa spája s mojim pobytom v pôrodnici. Po pôrode som ležala na izbe s mamičkou, ktorá na vedľajšej posteli čítala knihu a ticho striedali výbuchy smiechu. Poprosila som ju teda, aby mi ukázala, čo číta a bolo to práve Vajce a ja. Častokrát ju vídam v reedícii. Je to ozaj zábavná kniha na odľahčenie, vtipná. Jednoducho titul, ktorý by mal byť v knižnici každej ženy, ktorá má ťažké obdobie a chce ho odľahčiť.

Ženy, ktoré behali s vlkmiClarissa Pinkola Estés – Ženy, ktoré behali s vlkmi

Ženy, ktoré behali v vlkmi považujem za akúsi ženskú Bibliu. Oslavuje sa v nej chytrosť, odvaha a neskrotnosť žien. Liek pre ženskú dušu.Kúzelné upratovanie

Marie Kondo – Kúzelné upratovanie

V súčasnosti sa pripravujem na obhajobu svojej rigoróznej práce. Píšem v nej aj o tom, že návyky, ktoré získame výchovou ovplyvňujú kvalitu nášho života. Cez zmenu stravovacích a mentálnych návykov, ktoré získali v rodine ukazujem ľuďom to, ako vedia zmeniť kvalitu svojho života. Preto akosi automaticky siaham po knihách, ktoré sú svojim obsahom podobné tomu, čo ja odporúčam svojim čitateľom – ich autori cez iný nástroj ukazujú, ako môžeme zmeniť kvalitu nášho života. Presne takouto knihou je aj Kúzelné upratovanie. Autorka radí ľuďom radikálne vytriedenie vecí, ktorými sme sa obklopili a ktoré nepoužívame. Vytriedenie a následné usporiadanie všetkých vecí v dome. Upratuje dom cez hlavu – človek si najskôr musí upratať v hlave a potom môže upratať aj dom okolo seba. Toto je aj heslo mojej druhej knihy Najedzte sa do štíhlosti 2 – poriadok v hlave rovná sa poriadok na tanieri. Vidím tu analógiu medzi tým, čo odporúča ona a čo odporúčam aj ja. Naozaj platí, že všetko so všetkým súvisí.

Umrieť a nájsť samú sebaAnita Moorjani – Umrieť a nájsť samú seba

Veľmi zaujímavý titul o chorobách, liečení, strachu a o tom, ako sa môžeme meniť. Autorka prekonala rakovinu, no ešte predtým popisuje ako bola v kóme či to, že jej fyzické telo už bolo mŕtve. Vrátila sa späť, lebo si uvedomila, že o tom či a ako bude žiť rozhoduje ona sama. V knihe popisuje všetko, čo vnímala, keď bola v stave klinickej smrti. Anita Moorjani dnes chodí po celom svete, je hosťom rôznych konferencií kde otvorene hovorí o zážitku blízkej smrti. K dispozícii má chorobopis, všetky záznamy lekárov, ktoré potvrdzujú, že skutočne bola klinicky mŕtva a vrátila sa späť do života. Je to nádej pre ľudí, ktorí si myslia, že keď majú rakovinu, musia zomrieť. A pritom je to stále o zmene vzorcov myslenia a toho, čomu veríme. Pokiaľ zmeníme vnútorné nastavenie, prestaneme veriť tomu, čo sa nám podsúva a uvedomíme si, že my sme tvorcami kvality svojho života, prídeme na to, že môžeme zmeniť svoj život. Všetko vieme zmeniť, ak zmeníme seba.

BdělostAnthony De Mello – Bdělost

Túto knihu mám stále po ruke, je to taká ďalšia moja knižná Biblia. Dokonca som si z nej vypísala vety, ktoré ma oslovili. Anthony De Mello hovorí, že „Bdelý (vedomý) život je život z okamžiku na okamžik“. Alebo, že „Človek sa nebojí neznámeho, bojí sa straty toho známeho.“ Alebo, že „Prirodzenosť je byť slobodný a milovať.“ Autor nám teda hovorí, že nemáme žiť v smútku, žiali, hneve, ale mali by sme sa naučiť milovať a zmení sa kvality nášho života. Páči sa mi aj myšlienka, že „Bohu urobíme väčšiu radosť keď sa zmeníme, ako keď sa mu klaniame.“ A tiež som si vypichla vetu, ktorá má spojenie s tým čomu sa venujem aj ja - „Jedlo je droga. Chcete svoju drogu? Pripravte sa teda na opicu.“ – Opica je samozrejme v úvodzovkách, chce nám povedať, aby sme si boli vedomí dôsledkov svojich rozhodnutí. Na mojich stretnutiach sa čitateľmi sa ich stále pýtam, kto je zodpovedný za to, ako vyzeráme ako sa cítime. Nuž, nevieme sa na nikoho vyhovoriť, sme to my sami.

Čo vám hovorí vaše teloInna Segal – Čo vám hovorí vaše telo

Veľmi zaujímavá kniha, s ktorou často pracujem, keďže mi píšu ženy, ktoré trápi nejaký zdravotný problém. Často sa mi potvrdí, že spúšťačom fyzického problému je niečo, čo sústavne riešia v hlave, čo ich trápi. Inna Segal interpretuje symptómy chorôb a hovorí aj o samoliečiacich schopnostiach tela. Inšpiratívna a fascinujúca príručka pre každého, kto sa zaujíma o túto problematiku.

Základní kniha o čakráchShalila Sharamonová, Bodo J. Baginski – Základná kniha o čakrách

Keďže všetko so všetkým súvisí, ja mám rada knihy o čakrách. Naše fyzické telo má sedem hlavných energetických centier a ak sú tieto centrá v poriadku a ak správne pracujú, nevznikajú ani bloky v tele, ktoré následne spôsobujú fyzické a mentálne ochorenie. V tejto knihe nájdete popis každej čakry a môžeme sa naučiť ako pracovať a ako rozvinúť ich činnosť tak, aby boli prospešné pre naše fyzické a mentálne zdravie.

Doba jedováAnna Strunecká – Doba jedová

Knihy od pani profesorky Struneckej mám veľmi rada. Je to pani profesorka, ktorá tomu rozumie. Je odborníčkou v oblasti biochémie, neurofarmakológie a toxikológie. Rada by som poukázala na to, ako svojim samovzdelávaním môžeme cez knihy získať informácie, ktoré nám môžu potom pomôžu zmeniť kvalitu života. A práve jej knihy patri medzi tie, ktoré nám pomôžu vytvoriť si svoj názor na stav populácie a prostredia v ktorom žijeme. A aj to, ako to ešte snáď môžeme zmeniť. V Čechách jej udelili Bludný balvan – anticenu Českého klubu skeptikov Sisyfos, ktorá sa vysmieva názorom, ktoré sú iné, ako tie,vedecky potvrdené americkými vedátormi, či sa vymykajú bežnému „logickému“ chápaniu.

Ákášické záznamyLobsang T. Rampa – Ákašické záznamy

Od Lobsanga Rampu mám všetky knihy, ktoré mu vyšli. Ákašické záznamy, Tretie oko, Tajomný Tibet... Priebežne si ich čítam a vždy tam nájdem niečo mystické. Keď sa človek do jeho kníh začíta, uvedomí si, že vôbec nevieme, čo je medzi nebom a zemou. Je to zaujímavé čítanie na vytvorenie si vlastného názoru.

 

Moja najnovšia kniha

Najedzte sa do štíhlosti 3Všetky moje knihy sa volajú Najedzte sa do štíhlosti. Naposledy mi vyšla tretia časť Najedzte sa do štíhlosti s podtitulom Prestaňme diétovať - naučme sa jesť. Aj keď som robila prieskum pre svoju rigoróznu prácu, tak som chcela ľuďom ukázať, aké nezmyselné je držať jednu diétu či skúsiť jednu detoxikáciu a následne sa vrátiť k starým návykom. Návrat k starým návykom nám skôr či neskôr prinesie problém, ktorý treba opäť riešiť. Návrat k predchádzajúcim návykom je jojo efekt. Ja vo svojich knihách ukazujem, ako môžu ľudia zmeniť svoje myslenie pri tvorbe jedálnička. Prijať zodpovednosť za každé sústo. A keď tieto moje odporúčania zavedú ako trvalú zmenu do svojej kuchyne, zmení sa im kvalitu zdravia, toho ako vyzerajú aj toho, ako sa cítia.

V druhej časti Najedzte sa do štíhlosti popisujem, ako je potrebné zmeniť princípy a aké je to jednoduché, keď začnete pracovať so svojou krvnou skupinou. Sú tam všeobecne platné recepty, stačí len keď si nevhodnú potravinu vymeníte za vhodnú.

Nenapísala som tri diely preto, aby bolo v každom to isté, všetky tri tituly totiž na seba nadväzujú. V trojke sú aj cvičenia na doma pre dámy, ktoré nechcú ísť do posilňovne. Sú tam rady, jednoduché princípy na zmenu myslenia. Keď to ľudia pochopia, Antónia Mačingovánebudú potrebovať žiadnych dietológov, či iných vytváračov jedálničkov, lebo si ho budú vedieť zostaviť sami. Moji čitatelia už nemusia dávať peniaze za poradenstvá a rôznych odborníkov. Ja sama som sa vyliečila stravou a udržujem si kvalitu aj kondíciu vďaka tomu, čo v knihách odporúčam. Mimochodom, zaráža ma, keď sa ženy chcú zdravo stravovať a zvyšku rodinu varia to, čo je v bežnej populácii „normálne,“ teda bežné. Neuvedomujú si, že o niekoľko rokov ich deti budú mať tie isté problémy, ktoré teraz riešia ony…

Nededíme choroby a nadváhu. Dedíme maminu kuchyňu. Tak skúste tu „svoju“ zdravú stravu variť aj pre zvyšnych členov :).