• Knihy pre každého
  • Knihy pre každého
Cestovanie s Julie Caplin
31. 3. 2021 14:27:11 | Autor: Sanny

Začítala som sa do prvých strán Julieniných kníh a vedela som, že si chcem zbaliť kufre a vydať sa na horúcu kávu do kaviarne v Kodani, zažiť dobrodružstvo v pekárni v Brooklyne, naučiť sa piecť maličké, ale zato sladké makarónky v cukrárni v Paríži. Zdá sa vám to málo? Mne veru bolo, preto som siahla aj po knihách v českom jazyku, ktoré verím, budú čochvíľa preložené aj do slovenčiny. Dopriala som si letnú pohodu, kde romantická pláž v Chorvátsku bola zaliata slnkom. Očarila ma aj polárna žiara a horský hotel na Islande, ktorý v každom kúte dýchal škandinávskou architektúrou. Rada spomeniem aj tituly vydané pod pseydonymom Jules Wake: Zasnežený Notthing Hill, ktorý u čitateľa zahreje vianočnou atmosférou a v češtine Pozdrav z Itálie, vďaka ktorému na Ferrari precestujete celú Európu.


Pekáreň v Brooklyne

Prvý príbeh Julie sa dá prirovnať k torte. Torta je sladká dobrota, vyjadruje lásku a maličké objatie. Pečie sa na Vianoce, sviatky, narodeniny a svadby. Torty sú pre šťastné dni. Preto vás budú sprevádzať týmto romantickým a vtipným príbehom tak, ako hlavnú hrdinku Sophie na ceste do Brooklynu. Sophie si získa každého svojím pekným prístupom k životu. Po príchode pomáha Belle v pekárni, varí pre Todda, navštevuje s ním čarovné miesta, pamiatky a všetko len pod jednou malou podmienkou. Nesmie sa do neho zamilovať! Dokážu od seba udržat ruky Tod so Sofiou? Ak nie, dokážu z toho aspoň vynechať svoje srdcia? Ako so všetkým zamieša Sophiin bývalý, Toddova rodina a spoločná práca? Táto známosť má navyše spotrebnú lehotu ... Celá kniha je prevoňaná kávou, koláčikmi, tortičkami a samozrejme láskou. Vďaka tomu ma počas celého čítania naháňala chuť na sladké a myslím, že by bolo vhodné, keby na obálke bolo napísané „Po prečítaní dve a viac kíl navyše.“


Kaviareň v Kodani

Hlavná hrdinka Kate sa po neúspešnom povýšeni v PR agentúre vydá na cestu do Kodane so skupinou otravných novinárov. Krásna Kodaň, hlavné mesto Dánska a najšťastnejšia zem na svete sa pýši aj vlastným inštitútom šťastia. Tak, ako táto cesta zmení život všetkým zúčastneným a začnú prehodnocovať  svoje priority, tak ich pohltí dánsky životný štýl HYGGE. Budete chcieť spomaliť a rozhliadnuť sa okolo seba. Dať si horúcu kávu. Porozprávať sa s najbližšími a potom možno zistíte, že to, za čím sa ženieme, nám šťastie neprinesie. Pri narastajúcej láske hlavných postáv Kate a Bena, budete mať chuť na typické dánske pečivo ako je kanelsnegle (škoricový slimák). Ostatné postavy pridajú na vtipných situáciách a postupne čoraz viac držia spolu. Páčilo sa mi ako autorka dala všetkým novinárom osobitý charakter a venovala sa aj ich jednotlivým problémom. Zvratov tu veľa nečakajte, no napriek tomu autorkin štýl písania vás hneď vtiahne do deja a zabezpečí  plynulú, oddychovú, romantickú linku. Celý príbeh skvele dokresľujú dánske pamiatky, tradičné jedlá, nápoje, HYGGE a dokonalý epilóg.


Cukrárna v Paríži

Obe predchádzajúce knihy išli na vlne romantiky a dobrého maškrtenia. Pri tejto časti to nebolo inak. Celú dobu som mala strašnú chuť na éclairky, až som občas musela vstať a nájsť doma niečo sladké. Výnimkou teda nie je ani Cukráreň v Paríži, ktorá sa zabehnutých koľají drží zubami nechtami. Vôbec to nevadí pretože presne to čakáme. Je to ako s receptom na zákusok, v ktorom základ zostáva rovnaký a obmieňate len ingrediencie v náplni. V tejto knižke sa tešte na Paríž, na jeho úžasné miesta a atmosféru. Musím vyzdvihnúť, ako autorka začlenila do textu aktuálne dianie, vyhorenie Katedrály Notre-Dame, ktoré sa muselo udiať chvíľočku pred vydaním knihy (to museli byť veselé úpravy na poslednú chvíľu). Hlavná hrdinka Nina vás nakazí svojou veselou energiou, pozitívnym myslením a chuťou ísť za svojím cieľom. Nina má totiž jedno veľké prianie a to osamostatniť sa. Podarí sa jej vymámiť z jej hlučnej rodiny a bratov, ktorí sa ju snažia silou mocou chrániť?                                           

O chvíľu sa môžete tešiť na pripravovanú verziu v slovenskom jazyku.


Pláž v Chorvátsku

Ak si chcete zbaliť kufre a ísť do tepla aspoň vďaka čítaniu, tak vám odporúčam túto plavbu po krásnych plážach Chorvátska. Ďalšia kniha zo série romantické úteky je zasadená práve tu, v Splite, na Brači, Hvare a v Starom Grade. Maddie s jej bohémskou stránkou a vášňou pre umenie dokonale zapadala do tohto príbehu. Nemôžem ani vynechať fešáka Nicka z farmárskej rodiny, ktorý svojou peknou tváričkou zbalil modelku Taru. Nick a Tara sa spolu s rozmaznanými hosťami vyberú na plavbu loďou, kde Maddie bude hosteska. Ako plavba dopadne? Ako si Maddie poradí s ľuďmi, s ktorými nemá skoro nič spoločné? Julie Caplinová vybavila príbeh poriadnou mrchou, ktorá zamieša kartami a pripraví Maddie nejednu horúcu chvíľku. Jasne, že už od prvých stránok tušíte, kam celý dej smeruje, ale je to proste romantika, táto je navyše veľmi vtipná. Je pravda, že sa táto kniha netočí toľko okolo jedla ako predchádzajúce diely, ale zoznámite sa s niektorými tradičnými chorvátskymi pokrmami, ktoré sa Maddie naučila pripravovať. Ich popisy sú opäť farbisté a šťavnaté.


Hotýlek na Islandu

Knižka mi úplne sadla do nálady a aj do vonkajšieho počasia. Niekto by možno teraz utekal k Pláži v Chorvátsku a jednoducho do teplejších knižných krajov, mňa ale Hotýlek na Islande zahrial. Svoj podiel na tom určite nesie aj množstvo horúcej čokolády, ktoré som pri čítaní vypila. Nedalo sa inak, na Islande očividne všetci stále pijú horúcu čokoládu a čaj. Island je zem,  kde uvidíte ľadovce aj polárnu žiaru. Stretneme sa s nádhernou krajinou, rozmarným počasím, jeho láskavými obyvateľmi. Toto je proste oddychová romantika  so všetkým čo k nej patrí. Zabalíte sa do kúzla voňavého hygge a pozorujete príbeh hrdinky, ktorá sa na ďalekom severe stane šéfkou hotela. Hotel má síce nádherné meno - Polárna žiara, ale čo na tom, keď Lucy nemá zimu rada a navyše sa jej podarilo pri nástupe urobiť poriadny trapas? K tomu sú jej zamestnanci presvedčení, že v hoteli vyčíňa huldufólk, čiže elfovia. Ako si s tým všetkým Lucy poradí? Personál hotela tvorí len pár ľudí a ona nevie, komu môže veriť, kto je k nej úprimný a kto niečo skrýva rovnako ako Alex.


JULE WAKE- Pozdrav z Itálie

Na záver vám chcem predstaviť moju najväčšiu srdcovku. Kniha je plná neskutočnej energie, ideálna pre ženy, čo milujú autá. Hlavnú úlohu tu hrá Ferrari GT250, ako najdrahšie auto na svete. Chcete sa ešte viac nájsť v tomto príbehu? Lauri má vysnívanú prácu v kníhkupectve. Jedného dňa zdedí po svojom strýkovi Ferrari, pod podmienkou, že ho dopraví do talianskeho mesta Maranella. Cesta Laurie a Camerona bola pestrá vďaka miestam ako Honfleur, Orléans. Nahliadnete do katedrály v Rouene, nazriete na výstavu impresionistických maliarov v Sheffielde a objavíte nebezpečný priesmyk Stelvio. Bude sa vám páčiť, ako sa charakter Laurie postupne mení, narastá jej sebavedomie a o kompletnej vizáži tiež nebudem mlčať. Rozmanitosť miest, ochutnávka vín a jedál zabezpečila neustále nadchýnanie sa nad dejom. Musím vyzdvihnúť časť, kde Laurie navštívi svoju mamu spolu s Cameronom. Vtedy som mala pocit, že som sa ocitla v historickom románe, kde som sa nadchýnala nad róbami  všetkých hostí a atmosféra priam kričala luxusom. Už tušíte ako to nakoniec dopadne s Ferrari a hlavnými hrdinami? Myslíte si, že príbeh skončí v Maranelle?

Sú dni, kedy oceníte nejakú príjemnú, nenáročnú, romantickú knižku, ktorá je predvídateľná a vy viete, že to dobre dopadne.

Trošku vám predstavím, kto vlastne je autorka novodobých románov Julie Caplin, známa aj pod pseudonymom Jules Wake.

Než sa stala spisovateľkou, pracovala ako PR riaditeľka pre mnoho luxusných značiek. Vďaka tejto skúsenosti sa mohla zdokonaľovať vo svojich spisovateľských vedomostiach. Poznávať veľa európskych miest, ktoré sa objavujú v jej tvorbe. Zúčastňovala sa hlavne služobných ciest zaoberajúcich sa pitím a gastronómiou z najrôznejších miest ako Dánsko, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Švajčiarsko a Belgicko. Práve tieto služobné cesty sa stali inšpiráciou k napísaniu série Romantické úteky.

 Už teraz sa môžete spolu so mnou tešiť na horúcu novinku Čajovňu v Tokiu