Cigánska nevesta- Carmen Mola
5. 12. 2023 16:04:01 | Autor: @aaaadka

Viete, čo znamenajú tieto sychravé chladné dni plné vetra a dažďa? Okrem času na čítanie to chce aj dobrý horor, triler či vypeckovanú kriminálku. A práve takou bola kniha Cigánska nevesta, ktorú možno poznáte pod jej českým názvom Obřad. Kniha je prvou časťou zo série o vyšetrovateľke Elene Blanco, ktorá sa venuje špeciálne ohavným zločinom. Vyšetrovateľka má svojské vlastnosti: má rada karaoke, grappu a klasické autá. A samozrejme mužov. Teda pokým nie sú vrahovia či násilníci.

No práve takého človeka stretne vo svojom živote.

A vtedy sa začína boj s časom o život nevinných cigánskych neviest, ktoré sú zabité naozaj ohavným ba až rituálnym spôsobom.

Zaživa ich zožerú mäsožravé červy. A začnú mozgom, aby obeť cítila kruté bolesti a stratila schopnosť dožadovať sa pomoci.

 

Ja osobne som presne milovníkom takýchto nechutných vrážd a rada si o tom čítam a predstavujem si, aké to môže byť: a to nielen z pohľadu vraha, ale aj z pohľadu obete.

Nehovorím, že sa v tom vyžívam, ale tieto nechutné, kruté a sadistické príbehy ma naozaj bavia a mám pocit, že takých kníh nie je tak veľa, aby sa nimi dalo tak ľahko presýtiť. Horšie to už mám s filmami, hoci nepopieram, že si ich vždy dokola púšťam, a potom sa túlim k manželovi na hruď a zakrývam si oči, čo je to tak nechutné. A tento príbeh je presne takým, že ak by to bol film a bol by natočený do detailu tak, ako kniha, sedela by som prvá v kine s horou pukancov a kolou, a nechala sa unášať príbehom a vrahom.

A keďže ma tento príbeh so svojráznou vyšetrovateľkou a nechutnými detailami tak bavil, už sa neviem dočkať prekladu ďalšej časti do slovenčiny.

 

A aj keď kniha mohla byť určite trochu viac akčnejšia, musím pochváliť túto španielsku autorku za všetko, čo do tohto príbehu vniesla. Počnúc vraždami, premysleným dejom, sympatickými a nezvyčajnými postavami, ktorých vyšetrovanie trvalo dlhšie ako som čakala, a miestami naozaj poriadne stálo na mŕtvom bode, končiac parádnym záverom a rozuzlením, ktoré navnadí čitateľa na veci, ktoré absolútne nečaká.

 

Perfektné, brilantné, nechutné.

Skrátka presne také, aké to v knihách milujem.

A to do každého detailu.