Duch Vianoc- Debbie Macomber
5. 12. 2022 13:53:25 | Autor: @kristy.books

Najkrajšie sviatky v roku nám pomaly klopú na dvere. Chceli by ste sa však na vianočnú náladu naladiť už teraz? S tým by som vám vedela poradiť. Mne vždy pomáha, keď siahnem po nejakom knižnom vianočnom príbehu. Každý rok ich u nás vychádza pomerne dosť. Jednou z tohtoročných noviniek je aj Duch Vianoc od autorky Debbie Macomber, ktorý si vás získa nielen krásnou obálkou, ale aj netradičnou zápletkou. Ide o príjemnú oddychovku, dalo by sa povedať aj jednohubku, ktorú prečítate za jeden večer, keďže nemá ani 200 strán. Sú v nej pomerne veľké písmená a číta sa ľahko a rýchlo. O čom kniha je?

Peter a Hank sú už od detstva najlepšími kamarátmi. Peter je pastor, Hank zasa vlastní bar. Každý mesiac sa aspoň raz stretávajú, aby si spoločne posedeli pri dobrom jedle a porozprávali sa. Počas jedného stretnutia sa obaja sťažujú, aké to majú v práci náročné a tvrdia, že ten druhý určite nemá toľko starostí. Preto sa dohodnú, že sa na týždeň vymenia, aby si na vlastnej koži vyskúšali, čo zahŕňa povolanie toho druhého. Ako táto výmena dopadne? Dokáže jeden týždeň zmeniť ich životy? To sa dozviete, keď si prečítate knihu Duch Vianoc.

Ich príbeh o niekoľko rokov neskôr rozpráva starká svojim dvom vnúčatkám, ktoré sú zvedavé, neustále sa na niečo pýtajú, prekrikujú sa, hašteria sa, čím dodávajú príbehu dávku rozkošnosti. Určite vám vyčarujú úsmev na tvári.

Veľká časť príbehu Duch Vianoc sa nesie v humornej rovine – Peter i Hank zo začiatku v novej práci dosť „plávajú“, a tak občas niečo vyparatia. Peter sa musí vysporiadať s bandou drsných motorkárov, z ktorých ide strach, Hank zasa musí na faru doviezť mulicu, ktorá má byť súčasťou vianočného betlehemu, nenaštvať starú, zatrpknutú dámu, ktorá finančne prispieva na kostol a podobne.

Autorka však do príbehu zaradila aj vážnejšie témy a určité posolstvo, najmä o tom, že by sme nemali súdiť ľudí, keď o nich nič nevieme. Príbeh sa odohráva týždeň pred Vianocami, kedy dobré skutky naberú ešte väčšiu vážnosť. Celkovo sviatočné obdobie veľmi pekne dotváralo atmosféru príbehu.

Samozrejme, že nemôže chýbať ani romantika, bez nej si vianočný príbeh neviem predstaviť (aj keď v tomto príbehu nebola až taká výrazná). Osobne by som privítala, keby autorka niektoré veci viac rozpísala, dopriala im viac času (napríklad na spoznávanie jednej dvojice alebo na prehodnotenie života a zmenu určitej postavy), vtedy by som bola maximálne spokojná a pôsobilo by to na mňa viac autentickejšie, ale aj v tomto prípade, to v príbehu pekne zahralo.

Duch Vianoc je síce útla knižka, ale má čitateľovi čo ponúknuť. Verím, že vás jej príbeh zahreje pri srdci, rovnako ako mňa.