Elena Slobodová - Slovenský detský rok
12. 4. 2021 13:10:58 | Autor: @aaaadka

Detstvo. Obdobie, z ktorého si možno nepamätáte všetko, a predsa viete, že patrilo k tomu najkrajšiemu a najmilšiemu obdobiu vášho života. Rodičia či starší súrodenci boli vašimi vzormi, ku ktorým ste vzhliadali. To oni vás učili riekanky, pesničky či tradície, ktoré vo vás ostali navždy. Doprajte svojim deťom krásne ilustrovanú knihu so všetkými riekankami a tradíciami, aby mohli interaktívnym spôsobom pochopiť a zažiť to čo vy. Zároveň s nimi budete budovať vzťah k nášmu krásnemu Slovensku a zvykom už od malička. Aj keď naša krajina iba pár desiatok rokov, naša kultúra vznikala storočia a bola by škoda, ak by sme na jej tradície a zvyky zabudli...

Detstvo je jedno z najkrajších období nášho života. Život bol v tých časoch pre nás gombička, a jediné, čo sme k svojmu spokojnému životu potrebovali boli hračky. No k tomu, aby sme rozumeli nášmu svetu, sme ho najprv museli pochopiť. Pretože v každom kúte sveta sa žije inak a dodržiavajú sa iné tradície či zvyklosti. Oslavujú sa iné sviatky, i keď mnohé sviatky či tradície máme spoločné. Veď skúste si spomenúť na seba, keď ste boli dieťaťom. Ako ste sa silno premáhali, aby ste videli obrovský polnočný silvestrovský ohňostroj. Alebo ako ste si spievali:


„Fašiangy Turíce, Veľká noc príde...“


A tak pomaly začínali veľkonočné prípravy. Maľovali ste vajíčka, plietli ste korbáče. A potom ste sa už tešili z toho, aké zdravé budete, keď ste dostali toľko litrov studenej vody od kúpačov. A snažili ste sa celý rok poslúchať? Lebo ak nie, Mikuláš vám nič nedonesie. A ak áno, čo potom dostanete pod vianočný stromček?

 

Prečo vám teda ja odporúčam práve knihu Slovenský detský rok?

Pretože detstvo máme len jedno a tak naše deti učme to, čo nám ponúka naša krajina, ktorá v tomto smere má naozaj jedinečné ľudové zvyky a tradície. Nemali by sme zabudnúť na niečo, čo robí našu krajinu výnimočnou.

 

Teraz, keď ste si spomenuli na svoje detstvo a na tradície, čo ste v ňom dodržiavali, či na veselé zážitky, ktoré ste zažili, nemáte pocit, že by vaše deti či vnúčatá mali v týchto tradíciách pokračovať?

 

Krásna slovenská ľudová kniha, plná krásnych veršíkov, milých ilustrácií a plná malých veľkých múdrostí, ktoré vašim ratolestiam pomôžu pochopiť svet, na ktorý sa pozerajú z výšky, ktorá sa s každou prečítanou stránkou bude zmenšovať.