Hľadáte najlepší vianočný darček?
24. 11. 2021 9:52:38 | Autor: Julie

Aký je najlepší vianočný darček? Je to autíčko, ktoré si nájde dieťa pod stromčekom? Je to bábika, ktorú začne dievčatko kŕmiť? Kávovar pre priateľku? Ponožky pre každého člena rodiny? Myslím, že sa všetci zhodneme na jednom a tým je, že najlepším vianočným darčekom sú a vždy budú knihy. Knihou človek nič nepokazí, vraví sa. Ale pre tých, ktorí nevedia, čo to znamená, tu máme vysvetlenie. Knihou totiž nedarujeme iba vec, ktorú si odnesú do pivnice alebo založia do knižnice. Knihou darujeme pocity, vedomosti, mágiu, nezabudnuteľný príbeh, ktoré v človeku ostanú navždy. Vybrali sme pre vás to najlepšie z najlepšieho a každý týždeň vám budeme predkladať tipy, ktoré vám pomôžu s výberom toho najkrajšieho darčeka.

Pre deti a tínedžerov 


Štedrovečerné rozprávky


Vykúzliť doma vianočnú atmosféru nie je také zložité. Osvetlený vianočný stromček, vône z celodenného varenia, smiech rodiny a priateľov.
Ale čo nesmie chýbať pod každým voňavým stromčekom? Deti, ktoré si so záujmom listujú v nádherne ilustrovanej knižke. Deti, ktoré sa ponoria do príbehov o mame, ktorá sa dostane do nemocnice, o myške, ktorá dohryzie vianočné ozdoby, o tom, ako čerstvý sneh pokryje lesnú cestičku vedúcu domov. Ale aj o pečení medovníkov, ako sa zo slamy pletú anjelici alebo ako sa balia darčeky. Knižka vás a vaše deti prevedie krásnymi poučnými príbehmi plnými lásky a neobyčajných zážitkov.
Rozprávky o dopravných značkách 1.

Žijeme v dobe, kde každý z nás prejde aspoň raz cez cestu, kde veľa z nás šoféruje aspoň raz za týždeň. Naše deti tými cestami prechádzajú každý deň alebo ich vozíme do školy naším autom. Dovoľte deťom pripraviť sa na veľký svet, ktorý ich čaká. Krásne príbehy ich naučia napríklad kadiaľ majú prechádzať cez cestu vďaka prvému autu v Kocúrkove. Čo je to podchod a ako ho krtko Eduard vymyslel. Alebo čo znamená značka pre cyklistov a ako z nej škriatok kradol bicykelVeľký ilustrovaný atlas ľudského tela

Často nie je jednoduché nájsť ten správny darček pre dospievajúce dieťa. Chcete im darovať niečo, čo by chceli, ale zároveň im chcete darovať niečo, čo im zostane do konca života. Ľudské telo je fascinujúca vec. Ak chcete vzbudiť v dieťati záujem o túto nádhernú vedu, tak táto kniha mu zodpovie všetky jeho otázky. Každá kapitola na seba nadväzuje a každá podkapitola sa venuje podrobne jednému orgánu. Takmer 700 detailných, moderne nasnímaných fotografií a ilustrácií častí tela čaká na každého, kto je zvedavý, ako jeho telo funguje. Vhodné aj pre stredné či vysoké školy vďaka odbornému textu. Jane Austenová bola moja najlepšia kamoška

Každého čitateľa od 12 rokov zaujme príbeh o dvoch dospievajúcich dievčatách Jenny a Jane. Jenny sa rozhodne utiecť z internátnej školy, nakoľko riaditeľka školy nechce upovedomiť rodičov, že Jane je chorá. A tu sa začína obrovské dobrodružstvo. Človek by si mohol povedať: ,,Čo by sa tak mohlo stať za jednu noc?”. Noc plná nebezpečenstva, lásky, romantiky ale aj zvratov. Ponorte sa do atmosféry 18. storočia, do sveta bálov, zábavy a krásnych šiat.


Ďalšie nápady pre detičky do 6 rokov
Ďalšie nápady pre školákov (7-13 rokov)
Ďalšie nápady pre dospievajúcich (14-18 rokov)

 

Pre ženy 


Živica- Ane Riel

Už pri prečítaní prvej vety vám nabehnú zimomriavky. Temný príbeh dánskej autorky je o nezvyčajnej rodine žijúcej na izolovanom ostrove. Ak matka dobrovoľne odstrihne od sveta seba i svoje potomstvo a napokon sa stane väzňom vlastného tela, je to lojalita, oddanosť, zločin alebo šialenstvo?

Príbeh o rodine, ktorá žije obklopená nádhernou, no drsnou prírodou a nevyspytateľným morom.

Rodina. Láska. Strach. Paranoja. Krutosť.


Kde si?- Kate Eberlenová

Chcete aby si vaša blízka osoba oddýchla nad netradičným príbehom dvoch zamilovaných ľudí? Ak áno, tak je tu pre vás prichystaná Florencia a jej krásne budovy, nádherné mosty a úžasne zašité uličky, kde sa Gus a Tess stretávajú. Obaja sem prišli z nejakého dôvodu a obaja sa odtiaľto čoskoro vydajú do Londýna. Lenže ich príbehy sa tu po čase rozchádzajú a každý si vytvára svoj vlastný osud. 

Ale čo sa stane, ak sa po 16tich rokoch opäť stretnú vo Florencii?Zlatovlásska- Michaela Ella Hajduková


Vráťme sa o 80 rokov späť a ponorme sa do nacistického Nemecka, obdobie plné smrti, strachu a utrpenia. Spoznajme sa so Sanny Schlosserovou a jej strastiplnou životnou cestou, ktorá je ako pomalá cesta do pekla. “Vďaka” svojej výnimočnosti sa stane svedkom zverstiev, o akých sa nikomu ani nesnívalo. Čo sa však zmení, ak stretne Gabriela, muža, ktorý by po ňu do pekla skutočne šiel?
Vianoce v Ivy Hille- Julie Klassenová


Strávte Vianoce v anglickej dedinke Ivy Hill, kam sa mladík Richard Brockwell musí vrátiť, aby mohol ísť po Vianociach opäť do Londýna.
V malebnej zasneženej dedinke sa ale stretáva so svojou minulosťou. Svojím bývalým mladým učňom a Arabellou Awdryovou, ženou, ktorá sa rozhodla, že si s ním nič nezačne.
Dokážete odolať Ivy Hill, ako sa snaží Richard? Alebo obaja podľahnete kúzlu tohto mestečka?Plakať som si zakázala - Lucia Olrinková


Svieže čítanie, presne pre ľudí, ktorí nemajú radi dlhé opisy a očakávajú eroticky nabitý príbeh.
Rosie sa rozhodne vrátiť na Slovensko a spolu s jej nadšením spoznajú mladého Filipa, syna jej šéfa, ktorý z nej už v prvý moment vysaje všetku radosť

Sebavedomie, krása, či iné kvality jej nechýbajú a jemu tiež nie. Prečo si ale začať s niekým, kto sa tak hrozne správa? Ale na druhej straneKeď vás niekto priťahuje...Ďalšie nápady pre dospelú sestru
Ďalšie nápady pre priateľku či manželku
Ďalšie nápady pre mamičku


Pre mužov


Smrť v Štiavnici - Peter Gašparík


Vezmite so sebou fotografa Kornela Kraloviča a vydajte sa s ním na cestu do jeho minulosti. Vyriešte záhadu zasypaného baníka a iných zmiznutí v meste. Užite si príbeh od slovenského autora nabitého mágiou Banskej Štiavnice. Jednoducho, kniha na jedno posedenieMuž s modrými kruhmi - Fred VargasNa zemi, hlboko v srdci Paríža, sa začínajú objavovať modré kruhy. Obyčajná zábavka, poviete si. Ale komisár Adamsberg má zlé tušenie, že niečo sa má stať. Keď ho zavolajú k novému prípadu a mŕtvola ženy sa nachádza v jednom z kruhov, už si je istý. Ďalšie dni plynú a ďalšie mŕtvoly v modrých kruhoch pribúdajú. Majú kruhy nejaký význam? Kto je za všetkými vraždami? Je ňou len jedna osoba?
Vašimi hlavnými podozrivými súManžel zavraždenej, ktorý tvrdí, že ju miloval, aj keď ho podvádzala. Oceanologička Mathilda a jej nevidiaci podnájomník, ktorý síce nevidí, ale o to lepšie cíti. A čudáčka Clémence, o ktorej nič nevieme zistiť. Držíme palce s prípadom.
Pre hrsť dukátov - Juraj Červenák


Leto 1601, Uhorsko. 

V kremnickej mincovni sa stal zločin. Niekto ukradol razidlá, ktoré razili tie najlepšie dukáty, toliare a groše v celej ríši. Razidlá boli zamknuté na tri zámky a Barbarič je vyslaný prešetriť tento nevysvetliteľný zločin. Zdá sa vám tento prípad jednoduchý? Čo ak k tomu pribudne lúpež mincí? Stále nič? Tak sa prichystajte aj na vraždu.
Ak je toho stále málo, Barbariča vyhľadá kapitán Stein a seržant Jaroš. Veď prečo by sa jeho prípad nemohol ešte viac skomplikovať...Violončelistka - Daniel Silva


Keď bývalého miliardára Viktora Orlova nájdu mŕtveho vo svojej vlastnej pracovni, špičkový špión Gabriel Allon neváha a okamžite sa vydá na cestu po Európe, aby vypátral vraha svojho priateľa. Spojí sa s talentovanou violončelistkou Isabelou Brennerovou a pokúsi sa napraviť pochybenie svojich kolegov. Čo však bude nasledovať ak zistí, že to nebola obyčajná vražda, ale dostal sa do centra prania špinavých peňazí? Vydajme sa po stopách vraha spolu s Gabrielom a Isabelou, špičkovou analytičkou, precestujme celú Európu a vyriešme prípad, ktorý by mohol ohroziť stabilitu svetového poriadku. Ďalšie nápady pre dospelého brata
Ďalšie nápady pre priateľa či manžela
Ďalšie nápady pre otecka


Pre babku alebo dedka


Karel Gott - Má cesta za štěstím


Od začiatku po jeho koniec. Celá cesta životom božského Káju v jednej knihe. Poďme sa porozprávať o jeho detstve a prvých spomienkach, o školských rokoch, širšej rodine, kamarátoch a osobných záľubách. Chcel byť Karel vždy tým, kým sa stal? Neobjasnené veci o jeho živote, dcérach či manželke sú vypovedané jeho slovami. 1800 fotografií a otvorené príbehy, ktoré vás nenechajú bez sĺz. Vhodná do knižnice všetkých fanúšikov! Čím žila slovenská rodina


Rodina je prvá sociálna skupina, do ktorej je človek začlenený a nachádza sa na prvých priečkach rebríčka jeho hodnôt. V priebehu posledných sedemdesiatich rokov prekonala rôzne zmeny, ale význam ostáva ten istý. 

Kniha Čím žila slovenská rodina sa zaoberá rodinným zvykoslovím a krok po kroku približuje jednotlivé fázy vývinu od narodenia prvého dieťaťa. Ukazuje, ako žila tradičná rodina, aké mali zvyky a tradície a ako sa odlišovala od tých súčasných. Taktiež je dielo doplnené o ukážky z ľudovej slovesnosti a klasickej literatúry. 


Tradičná babičkina kuchárka - sada dielov 4 + 5 + 6


Ten pocit, keď už vo dverách sa vás babička pýta, či ste hladný. Už na chodbe cítite, ako to všade rozvoniava a na stole vás čaká hromada dobrôt. To je potvrdenie, že láska sa dá vyjadriť aj chutným jedlom. :)

Táto séria má pre vás prichystané recepty rovno z chalupy alebo záhradky, slovenskú, českú či maďarskú kuchyňu a nesmú chýbať ani sladké múčniky. Kuchárky vás dokonca pripravia na jedlá z tekvice, kelu či strukovín. A tiež na to, aby ste zažiarili na zabíjačkeKnihy sú vhodné pre všetkých, čo radi varia a milujú pobyt na chalupe či v záhrade
Bylinkár

Rodinou osvedčené recepty, ktoré sa podávajú z generácie na generáciu. Na stránkach tejto knihy je miesto pre to, čo chcete odovzdať svojim potomkom. Alebo ak ste začiatočník a začali ste sa zaujímať o bylinky a ich nekonečné možnosti, táto kniha sa vám zíde na zapisovanie všetkých vašich poznatkov. A keby len to. Máte tu aj rôzne rady od samotnej bylinkárky Miriam Latečkovej. Zapíšte si všetky múdrosti na prázdne strany tejto knihy, pridajte k tomu zopár exemplárov a naučte sa z rád ako pristupovať k bylinkám. Ďalšie nápady pre babičku
Ďalšie nápady pre deduška


Nie ste si istý? Vždy je tu najlepšia možnosť, ktorou nič nepokazíte :)  Darčeková poukážka