Hrad ve Skotsku - Julie Caplin
8. 12. 2022 12:55:05 | Autor: @kristy.books

Čo si pre nás Julie Caplin prichystala v tejto novinke? Hrad v Škótsku, ktorý nutne potrebuje rekonštrukciu, jeho krásne okolie, zasneženú krajinu, blížiace sa vianočné sviatky, chutné jedlá, sympatické postavy, milú romantiku... a veľa ďalšieho. Autorka i séria sú pre mňa stávkou na istotu, že dostanem príjemný romantický príbeh, a ani tentokrát ma autorka nesklamala.

Myslím si, že autorku Julie Caplin netreba veľmi predstavovať. Jej sériu Romantické úteky si obľúbili (takmer) všetci čitatelia romantických príbehov. Vo svojich príbehoch nás zakaždým zoberie do iného mesta a krajiny. Autorka má dar opísať miesto, v ktorom sa daný príbeh odohráva, tak autenticky, až máte pocit, že sa tam naozaj nachádzate (prípadne dostanete chuť ihneď sa zbaliť a ísť miesto reálne navštíviť). Séria vychádza na Slovensku i v Čechách, no kým v slovenčine zatiaľ vyšlo len šesť častí, v češtine nedávno vyšiel už deviaty diel pod názvom Hrad ve Skotsku


Čo si pre nás Julie Caplin prichystala v tejto novinke? Izzy (s ktorou sme sa stretli už v predchádzajúcej knihe Domek v Irsku) je priateľská a dobrosrdečná mladá žena, ktorá okolo seba šíri pozitívnu energiu. Nikdy nemá problém podať pomocnú ruku, i keď ide o úplne neznámych ľudí. Tvrdo pracuje, aby z hradu vybudovala úspešný hotelík a nevzdáva sa, aj keď sa objavuje jeden problém za druhým. Neustále vyvára nejaké dobroty, až sa vám budú zbiehať slinky. Celkom ju obdivujem, že dokázala tak dobre vyjsť so svojou matkou, ktorá ju neustále sekírovala a na nikoho (okrem seba) nebrala ohľady. Xanthe bola taká neriadená strela, bohužiaľ, nie v dobrom slova zmysle. Uznávam, nebola úplne zlá a v mnohom Izzy pomohla, no niekedy to jednoducho preháňala a Izzy sa išla zodrieť z kože, aby splnila všetko, čo Xanthe (bez jej vedomia a súhlasu) sľúbila. Táto postava mi vôbec nesadla a miestami celkom kazila dojem z čítania.

Ross bol pre mňa takou tajomnejšou postavou. Mal rád kľud a ticho a veľa času trávil zavretý vo svojej izbe, kde na niečom pracoval. Postupne, keď Izzy lepšie spoznal, vyliezol zo svojej ulity, začal jej pomáhať a my sme mali možnosť spoznať i jeho druhú stránku. Jeho nálady sa však striedali ako počasie – chvíľu to vyzeralo, že sa s Izzy zbližujú a stávajú sa z nich dobrí priatelia, potom sa náhle a bez vysvetlenia znovu stiahol. Taktiež bolo cítiť, že pred všetkými niečo tají a nehovorí im celú pravdu. Chcete vedieť, čo skrýval? Nepoviem, musíte si sami prečítať Hrad ve Skotsku.

Romantická linka bola príjemná, vyvíjala sa pomaly, čo mám veľmi rada, pretože vtedy na mňa vzťah hrdinov pôsobí realisticky. Láske prepadajúce postavy sa postupne lepšie spoznávali a ja som sa nad nimi neraz prihlúplo usmievala.

Vedľajšie postavy (mladý manželský pár, Duncan, kamaráti Izzy z kuchárskeho kurzu) boli tiež sympatické, oplácali Izzy jej láskavosť, pomáhali jej so všetkým, s čím sa dalo a dodávali príbehu humor i priateľskú atmosféru.

Hrad ve Skotsku sa odohráva v období Vianoc (ktoré mu dodávajú osobité čaro), takže sa výborne hodí na decembrové čítanie (samozrejme, že si ho môžete prečítať kľudne i v lete, no teraz si k nemu viete vytvoriť tú pravú atmosféru a užiť si ho ešte viac).