Klamárka - Veronika Fecková
4. 7. 2023 11:32:26 | Autor: @kristy.books

Už ste určite niekedy počuli, že lož má krátke nohy a s pravdou ďalej zájdeš. Tieto dve frazémy vychádzajú zo skutočného života, v ktorom sa neraz potvrdili. Možno si poviete, že v niektorých situáciách malá nevinná lož nezaškodí, ale, bohužiaľ, nie vždy to pri nej skončí. Postupne sa začne nabaľovať jedno klamstvo na druhé a človek sa ocitne v situácii, z ktorej niet ľahkého úniku. Svoje o tom vie aj hrdinka tohto príbehu.

Autorka Veronika Fecková sa slovenským čitateľom predstavila minulý rok, keď vyšiel jej knižný debut Nič ma nezlomí. Niektorí z vás ju možno poznali už predtým, keďže niektoré svoje diela uverejňovala na Wattpade. Teraz svetlo sveta uzrela aj jej druhá knižná novinka nazvaná Klamárka.

Hlavnou hrdinkou tohto príbehu je mladá žena Michelle, ktorá si vo svojom živote prešla mnohými náročnými obdobiami. Tie sa jej podpísali na tele, ale najmä na duši. Aké mala detstvo? Prečo odišla z domu? Aký bol jej vzťah so zosnulým manželom? Prečo sa po jeho smrti rozhodla všetkého vzdať, začala žiť nový život a svojim novým kamarátom nič nepovedala? Čo všetko tají pred svetom? Tieto i iné otázky vám budú od začiatku víriť hlavou a práve túžba po odpovediach vás prinúti otáčať jednu stránku za druhou.

V príbehu sme mali možnosť spoznať hneď niekoľko jej podôb, ktoré sa striedali rýchlejšie, než aprílové počasie. Jedna z jej tvárí pôsobila chladne, odťažito, povedala by som až arogantne. Mala horúcu hlavu a často sa nechala vyprovokovať. Neraz vystrčila pazúry a dokázala človeka poriadne uzemniť. Bola tvrdohlavá a išla si za tým, čo chcela. Keď si to vyžadovala situácia, vedela byť zasa sladká ako med. Od väčšiny ľudí si držala odstup a prezradila im len to, čo považovala za potrebné, niektoré veci prikrášlila alebo ich, naopak, úplne zamlčala. Toto však bola vo veľkej miere maska, prostredníctvom ktorej sa snažila ochrániť. Vo vnútri sa skrývala citlivá žena, ktorú poznačila bolesť, strata blízkeho, smútok, sklamanie, zrada... Našťastie, mala okolo seba skvelých kamarátov, ktorí tu vždy pre ňu boli a poskytli jej oporu i pomoc, hoci ich odmietala pustiť do svojho vnútra. Pokiaľ ste čítali autorkinu prvotinu, väčšinu z nich už budete poznať. Boli pre ňu vlastne náhradnou rodinou. Aj vďaka ich podpore v sebe našla silu čeliť minulostibojovať za pravdu.

Cole sa snažil odhaliť jej tajomstvá, no sám sa zamotal do siete lží. Keď dal svojmu blízkemu sľub, že napraví to, čo on už nestihol, netušil, ako sa mu život obráti hore nohami. Nič nebolo také, ako si pôvodne myslel... predovšetkým Michelle. Bol to šikovný chlap, ktorý dokázal robiť s drevom hotové zázraky. Stál nohami pevne na zemi a snažil sa dosiahnuť spravodlivosť. Pre svojich blízkych by urobil prvé i posledné. Áno, aj on mal svoje chyby, ale inak to bol sympaťák.

Prvé stretnutie Michelle a Colea nedopadlo zrovna najlepšie a najskôr si nevedeli prísť na meno. Ich cesty sa však neustále krížili, až bolo pre oboch čoraz ťažšie odolávať vzájomnému iskreniu. Vďaka Coleovi, ktorý sa nenechal len tak ľahko odpinkať, sa Michelle začala postupne otvárať, zdôverovať sa so svojimi tajomstvami, odbúravať lži zo svojho života a prekonávať žiaľ. V ich živote však figurovalo toľko klamstiev, že najskôr potrebovali vyčistiť stôl, aby mali šancu pohnúť sa vpred.

Zápletka bola vymyslená naozaj dobre, spestrila romantickú linku. Klamárka mi sadla viac ako autorkina predchádzajúca kniha, Nič ma nezlomí, no k úplnej spokojnosti mi tu aj tak stále niečo chýbalo. Myslím si, že s niektorými scénami sa ešte dalo viacej vyhrať (napríklad v záverečných kapitolách), vyšperkovať ich a potom by sa u mňa dostavil wow efekt. Taktiež musím povedať, že mám pocit, že niektoré veci, ktoré tu autorka načrtla, zostali nedoriešené, čo je podľa mňa škoda. Napriek týmto pár výhradám to bol zaujímavý príbeh, čítanie ma celkom bavilo a v budúcnosti si od autorky opäť rada niečo prečítam.