Knižné tipy pre detičky a mládež pod stromček
15. 11. 2022 9:48:24 | Autor: Julie, knihomolka_tori

Vianoce sa nám blížia a s nimi aj premýšľanie, čím obdarovať našich milovaných, aby im darček urobil skutočnú radosť. V tomto článku vám predstavíme vianočné tipy pre najmenších, školákov, ale aj dospievajúcich, pretože úprimne, čo je lepším darčekom ako kniha?

Detičky do 6 rokov

Dobšinského rozprávky

Dobšinského rozprávky poznali už naši prastarí rodičia a určite ste ich ako deti počúvali pred spaním aj vy. Kto by predsa nepoznal rozprávku O dvanástich mesiačikoch alebo Ako išlo vajce na vandrovku? V tejto knihe sa práve vajíčko prekotúľa do Rozprávkova, v ktorom zažije množstvo zaujímavých dobrodružstiev a dostane sa do ďalších príbehov, ktoré zozbieral a spísal sám Pavol Dobšinský. Vaše detičky si tak môžu vypočuť alebo prečítať rozprávky ako napríklad Medovníková chalúpka, Koza odratá a jež, Janko Hraško, Ružová Anička, Tri holúbky, Zlatovláska, Soľ nad zlato a mnohých iných. Vajíčko sa iste poteší, že nevandrovalo nadarmo.
Andersenove rozprávky

Poznáte Oleho Zavriočká? Nie? Nikto vám nepovie viac rozprávok ako on. Pozná úplne všetky. Okrem toho, že je krásne oblečený, v rukách nosí dva dáždniky. V jednom sú obrázky a rozprávky pre deti, ktoré cez deň poslúchali, ten druhý je prázdny a rozprestiera sa nad deťmi, ktoré cez deň boli zlé alebo niekomu ublížili, tým sa potom nesníva nič. Ole večer, keď už deti ležia v postieľkach, potíšku príde, nasype deťom do očiek trošička čarovného prášku, aby ich zavreli, veď preto sa aj volá Zavriočká, a kým deti potíšku usínajú, sedí na postieľke a rozpráva tie najkrajšie rozprávkové dobrodružstvá. A v tejto knihe vyrozpráva príbehy, ktoré zozbieral veľký dánsky rozprávkar, Hans Christian Andersen. Nájdete v nej Palculienku, Kresadlo, Dievčatko so zápalkami, Cisárove nové šaty, Snehovú kráľovnú, Lietajúci kufor, Princeznú na hrášku a Malú morskú pannu.


Škriatok Rozumbriadok

Rozumbriadok je malý nezbedný škriatok a rád sa prechádza po lese, objavuje nové miesta a stretáva nových kamarátov, zvieratká aj rastlinky. Rozumbriadok veľmi rád premýšľa, a keď niečomu nerozumie, tak sa opýta. Pridajte sa k nemu a spoznávajte s ním jeho les, lúky, potôčiky, rybníky, ale aj neďaleké gazdovstvo. Napriek svojej hrúbke, počas čítania prejdete so škriatkom celý rok, mesiac po mesiaci a spolu s vašim dieťaťom budete spoznávať ako sa príroda mení a prispôsobuje ročným obdobiam. Spomínané sú aj pranostiky, spoznáte zvieratká a to všetko je doladené krásnymi realistickými ilustráciami.
Slovenské rozprávky / Slovak Fairy Tales

Máte dvojjazyčnú domácnosť alebo malého školáka, ktorý sa učí po anglicky? Potom táto kniha rozprávok bude skvelým darčekom. Obsahuje osem známych rozprávok v slovenskej a anglickej verzii a v spodnej časti na každej strane nájdete obrázky s kľúčovými slovíčkami. Táto kniha je skvelým tipom na darček pre starých rodičov, ak majú v zahraničí vnúčatká.
Vianoce v čarovnom lese

V na pohľad útlom leporele toho nájdete skutočne neočakávane veľa. Na obrázkoch knižky sa nachádza naozaj obrovské množstvo zvieratiek, kvetov a ďalších vecí, ktoré patria do lesa. Prežijete čaro Vianoc s Mackom a jeho kamarátmi, ktoré trvajú až dvanásť dní. To je paráda, že? Pridajte sa k nim a spolu objavíte množstvo darčekov, naučíte svoje deti počítať, a to všetko za pomoci mackových kamarátov.Ďalšie nápady pre detičky do 6 rokov


Pre školákov


Ilustrovaný sprievodca prírodou

Počúvate často otázky: „Prečo sa vtáčiky musia na zimu sťahovať?“ alebo „Prečo stromom na jeseň opadáva lístie?“ prípadne „Čo je to skamenelina?“ Kniha Ilustrovaný sprievodca prírodou vám pomôže zodpovedať všetky tieto otázky. Svojou veľkosťou si ju môžete pribaliť na každú prechádzku parkom, záhradou alebo lesom. Svojím obalom vás očarí už na prvý pohľad a ilustrácie k jednotlivým zvieratám, hmyzu, rastlinám nezaostávajú. Obsah knihy ocenia nielen vaše deti ale aj vy sami.Nočný expres

Najkrajšie obdobie v roku sa blíži a prichádza aj zaujímavý príbeh, ktorý sa začne práve počas Vianoc. Magický príbeh, ktorý vás v 24 kapitolách pripraví na Vianoce prostredníctvom Danje s rodičmi a staršou sestrou, ktorí trávia celý december u babičky v starej staničnej budove. Tento rok je však  trochu zvláštny. Babička je akási zábudlivá, občas rozpráva nesúvisle, spomína nejaký kľúč a v jeden večer záhadne zmizne. V ten istý večer na stanici, ktorá už nefunguje a na železničnej dráhe, na ktorej už roky nič nepremáva, začuje Danja vlak. V magickom Nočnom exprese začína neobyčajné dobrodružstvo. Podarí sa jej s novým kamarátom Konradom vyriešiť záhadu vlaku? Zistí, čo má spoločné kľúč s Nočným expresom? Stretne sa znova s babičkou? Tajomstvá Nočného expresu čakajú na svoje odhalenie! Čarovný príbeh chytí za srdce nielen mladých, ale aj tých starších čitateľov.Červená ako rubín

Čo tak navštíviť akékoľvek miesto, v ktoromkoľvek storočí, len tak z ničoho nič? Kto by nechcel stroj času a pozrieť sa do minulosti? Prostredníctvom príbehu Drahokamy 1: Červená ako rubín, takýto stroj a dar cestovania naprieč storočím zažijete. Kniha je určená dievčatám od 12 rokov, ale určite zaujme aj staršie čitateľky. Život šestnásťročnej Gwendolyn nie je jednoduchý. Je čiernou ovečkou rodiny, ktorá má mnoho tajomstiev. Jedného dňa sa z ničoho nič ocitne na dobre známej londýnskej ulici – lenže na prahu minulého storočia! Vtedy pochopí, že tým najväčším rodinným tajomstvom je práve ona sama. Ešte si však musí uvedomiť, že pri skákaní v čase by bolo lepšie sa nezaľúbiť – lebo to veci ešte väčšmi skomplikuje…tak čo, pocestujete si s hlavnými hrdinami?Časopédia

Potrebujete vianočný darček pre mladých zvedavcov? Presne pre takých je najvhodnejšia kniha Časopédia. Prostredníctvom nej môže váš školák preskúmať históriu sveta prostredníctvom časových osí - od dejín vesmíru, cez vznik života na Zemi, éru dinosaurov a  predkov ľudí, až po vesmírne lety a nástup robotiky. Kniha je doslova nabitá faktami a úžasnými detailmi. Zistí ako sa vyvíjalo písmo, kto boli autori najdôležitejších objavov, ako vznikali a zanikali rôzne ríše, ale aj kto bol najobávanejším pirátom všetkých čias a ktorý zločin sa ako prvý podarilo vyriešiť vďaka analýze odtlačkov prstov. Prehľadné diagramy s úžasnými ilustráciami a stručnými textami vezmú vášho školáka na fascinujúcu cestu časom od Veľkého tresku po bezprostrednú súčasnosť. Skvelý darček, do ktorého nahliadne nielen váš zvedavec, ale aj vy sami.Vyrieš svoj vlastný prípad: Stroj na strašidlá

Hľadáte detskú detektívku, ktorá bude napínavá a plná dobrodružstiev? Knihy Vyrieš svoj vlastný pripad: Stroj na strašidlá určite vaše dieťa nesklame. Dokáže vyriešiť prípad a nájsť stratený Stroj na strašidlá? Pretože doktorovi Franklefinkovi zmizol! Jeho úlohou je nájsť vinníka. Po boku svojho partnera, snežného muža Klausa, sa vyberie po stopách podozrivých. Bude sledovať hrôzostrašného upíra či zlomyseľných škriatkov? Alebo sa radšej zameria na prefíkané čarodejnice? Možno ho k zlodejovi privedie sledovanie doktorovho syna. O tom však rozhodneš ono samé! Môže si vybrať z mnohých ciest, ktorými sa uberať, aby vyriešilo prípad! Vaše dieťa sa prostredníctvom tohto príbehu bude cítiť ako  naozajstný detektív.

Ďalšie nápady pre školákov (7-13 rokov)


Pre dospievajúcich

Nedaj sa!

Je u vás populárny Harry Potter a kúzla? Máte radi vy alebo vaše dospievajúce dieťa čarovanie, rockfortský express, či školu čarov a kúziel? Potom je kniha Nedaj sa presne to, čo by sa vám mohlo páčiť. Simon Snow, je vraj vyvolený. Lenže je to ten najhorší vyvolený, ktorého kto kedy vyvolil. Prečo? Pretože je neschopný. Čarodejnícky učeň, ktorý nevie narábať s kúzelným prútikom. Oveľa radšej sa oháňa mečom. Aj tak má zachrániť svet. Presne ten svet, ktorý ním tak dlho pohŕda. Čaká ho však ešte posledný rok na Watfordskej škole magických umení a je dosť možné, že aj posledný rok jeho biedneho života. A Simon sa rozhodne, že si ho nenechá pokaziť. A už vôbec nie Bazom, jeho hnusným, zákerným, arogantným upírskym spolubývajúcim, ktorý mu prebral priateľku. Pomstí sa? Nevedno, Baz totiž zmizol, akoby sa pod ním zem prepadla a Simonovi táto záhada nedá spať... Kniha je voľným pokračovaním príbehu Fanúšička, takže ak sa nachádza v poličke vášho dospievajúceho dieťaťa a takisto aj Harry Potter, toto bude ten správny darček.

Guinness World Records 2023

Kto bol najlepším vedátorom alebo ktorý športovec urobil nový svetový rekord? Najnovšia kniha Geuinnessových svetových rekordov vám ponúkne okrem modernej grafiky i stovky dosiaľ neprekonaných svetových rekordov. Tiež prináša dych vyrážajúce  výkony športovcov i samostatné kapitoly ako sú telo, veda a technika, moderná spoločnosť alebo kapitoly o rekordoch z rôznych exotických zemepisných oblastí. Kniha je vhodná ako pre jednotlivca, tak aj pre celú rodinu. Každý si v nej nájde niečo, čo ho osloví.


Vianoce s Annou, 4 vyd.

Kto by nepoznal temperamentnú ryšavku Annu Shirley, známu ako Anna zo zeleného domu, ktorá sprevádza už niekoľko generácií? Kniha Vianoce s Annou sa teší už štvrtému vydaniu a ponúka pôvabné príbehy s témou Vianoc, prehriate ľudskou dobrotou, starými tradíciami a veselými rodinnými stretnutiami. Kniha vám ponúkne 16 nádherných poviedok, z ktorých vanie hlboké porozumenie, láska a obetavosť. Prežite toto krásne obdobie so svojimi najbližšími a s Annou.Odkaz (Off Campus 5)

Univerzitné prostredie, príťažliví športovci a krásne dievčatá... Povedali ste trikrát áno? Tak potom si určite musíte prečítať novinku od Elle Kennedy, Odkaz (Off Campus), ktorá je už piatym pokračovaním. Ak ste vy alebo vaša dospievajúca slečna čítali túto sériu, tak určite si tento diel nesmiete nechať ujsť. Ako pokračujú životy Garretta a Hannah, Logana a Grace, Deana a Allie a Tuckera a Sabriny po vysokej škole? Nevyvíjajú sa tak, ako si predstavovali. Iste, sú spolu, ale zrazu čelia skutočným problémom, na ktoré ich štyri roky na Briarskej univerzite nepripravili. Dospelosť je oveľa náročnejšia ako opletačky s láskou, a hrdinovia zisťujú, že veľké rozhodnutia môžu mať veľké následky. Hoci pri troche šťastia priaznivé. Svadba. Žiadosť o ruku. Tajný sobáš. Nečakané tehotenstvo. Hádajte, čo ktorý pár čaká!

Gallant

Horory nie sú pre každého. Ale aký hororový príbeh je vhodný pre dospievajúce dieťa? Príbeh Gallant je zmes fantasy a hororu pre mladých dospelých o Olivii Priorovej, nemej sirote, ktorá vyrastala v dievčenskej škole. Všetko, čo vie o svojej minulosti, pochádza z matkinho denníka - ktorý, ako sa zdá, sa končí šialenstvom. Potom príde list, v ktorom ju niekto volá domov - do Gallantu. No keď tam dorazí, nikto ju neočakáva. Ona však nemieni odísť zo sídla, pretože vie, že sídlo skrýva tajomstvá a je odhodlaná ich odhaliť. Tento príbeh vám má určite čo ponúknuť a zaujme nielen dospievajúcich, ale aj starších čitateľov.


Ďalšie nápady pre dospievajúcich (14-18 rokov)


Nie ste si istý? Vždy je tu najlepšia možnosť, ktorou nič nepokazíte :)  Darčeková poukážka