Lenka Řezníčková – Dvere
1. 4. 2021 10:48:51 | Autor: @aaaadka

Keď sa povie slovo dvere, čo vám napadne ako prvé? Mne sa hneď vynára slovo domov. Predstavujem si, ako odomykám vchodové dvere svojho bytu a s úsmevom prechádzam ich prah. Je to príjemný a zároveň neopísateľný pocit, ktorý sa mi spája s pokojom, radosťou a pocitom nádeje. No povedzme si, nie vždy prichádzame domov v dobrej nálade a s úsmevom od ucha k uchu, a preto sú tie pocity niekedy skôr úľavou, že človek už má konečne po náročnom dni pokoj. Pretože v poslednej dobe sa mi (možno aj vám) často stáva, že moje (vaše) myšlienky utekajú radšej niekam inam. Napríklad na dovolenku. Aby si tam oddýchli.

Podporovať našich slovenských autorov v podobe čítania ich  kníh je akási samozrejmosť, ktorá mi postupne prirástla k srdcu. Preto vám dnes predstavujem slovenskú autorku Lenku Řežníčkovú, ktorá je fotografkou a zároveň má cestovateľskú dušu, ktorá sa prehupla aj do jej knihy s názvom Dvere.

 

A taká bola pre mňa kniha Dvere, pri ktorej som precestovala pol sveta, a zároveň som si pri nej oddýchla a moje myšlienky si konečne začali uvedomovať, že odchádzať niekam na “dovolenku“ vlastne znamená utekať preč od problémov. A to je chyba, ktorej sa dopúšťa každý druhý človek na našej planéte.

Možno je to konečne dôvod prečítať si túto knihu, ktorá skrýva vo svojich malých veľkých príbehoch obrovské uvedomenie si, ktoré vám v jednoduchosti ukáže, že nečeliť problémom, alebo ich ignorovanie, je čosi, za čo raz v živote zaplatíte zbytočne priveľkú cenu.

 

Dvere človek môže otvárať, zatvárať, či celý život nimi prechádzať ale vedzte, že koľkokrát nimi prejdete, toľko rozhodnutí a životných príbehov otvoria. A vy budete stáť na najvyššom stupienku, ktorý bude naďalej rozhodovať o tom, čo sa stane, možno už čoskoro. Možno vám, možno priateľom, susedom či kolegom. Rozhodnutia, kedy a ako otvárať dvere, na ktoré možno aj zaklopať, so sebou vždy nesú niečo, čo budete musieť skôr či neskôr vyriešiť. Ale keď prejdete túto dlhú cestu, dverám sa určite poďakujete. Pretože nebyť dverí, či už fyzických alebo pomyselných, nenašli by sme priateľov, prácu či zmenu, na ktorú sme čakali pol svojho života.

 

Pretože  "dvere sú symbolom nádeje. Že život môže byť krajší a lepší. Že život za niečo stojí, a že vaše rozhodnutia ovplyvnia nielen vás, ale aj vaše okolie. Pretože dvere sú symbolom nádeje. Nádeje, že sa ráno opäť prebudíme. S úsmevom."