Markus Zusak- Clayov most
19. 8. 2021 9:27:14 | Autor: @aaaadka

Markus Zusak patrí k veľmi úspešným autorom. Napísal niekoľko príbehov, no preslávil sa predovšetkým knihou Zlodejka kníh, ktorá sa stala aj predlohou pre celovečerný film. Ak ste knihu čítali, iste už aspoň trochu poznáte Suzakov štýl písania. Áno, je trochu zvláštny či osobitne unikátny, no ak si ho v knihách obľúbite, dostanete naozaj skvelé príbehy plné silných emócií a pocitov, ktoré vo vás budú rezonovať ešte niekoľko dní či týždňov.


Pri Zlodejke kníh, ktorá je mojou srdcovou záležitosťou som preplakala ako film, tak i knihu. Pri Clayovom moste som však už necítila až také silné emócie. Tým však nechcem povedať, že kniha nie je o pocitoch. Je. Je však o takých pocitoch, ktoré sa ťažko vysvetľujú. Pretože pravda, býva občas krutá. Pretože rodina nie je, a ani nikdy nebude dokonalá. Taký je život. Život Claya a jeho rodiny. Bratov, ktorí sú rozdielni, a predsa sú si veľmi podobní.


Ak ste sa zamýšľali niekedy nad tým, či existuje dokonalosť, alebo či môže byť niekto dokonalý, tak vám rovno napíšem, že nie. Veci nie sú dokonalé. Ľudia nie sú dokonalí. Každý z nás už vo svojom živote urobil nejednu chybu. Taký je svet. Taký je život. Ako by asi vyzeral svet, keby ľudstvo bolo neomylné? O čom by písali autori? O čom by bola kniha Clayov most? O čom by boli knihy a príbehy v nich, ak by autori nepoznali omylnosť? Nestáli by za nič.

Prečo vám toto všetko sem píšem? Pretože práve Clayov most začína dávno v minulosti, keď istý mladý muž urobil niekoľko chýb. Vtedy však ešte nevedel, že tie rozhodnutia, ktoré urobil, boli obrovskou chybou. Vtedy ešte nevedel, čo všetko svojou chybou zničil a stratil.

 

Hoci kniha z môjho pohľadu začína trochu chaoticky, a práve spomínaný štýl písania vás asi vôbec spočiatku nenadchne, musíte sa tým prelúskať. Kniha vám totiž na každej stránke, s každou prečítanou vetou, bude pomaly skladať príbeh. A ten príbeh vás postupne očarí. Podmaní si vás a budete očakávať, čo sa stane. Pretože tak, ako istý mladý muž, neskôr už otec a manžel, urobil chybu a zbúral ňou všetko, čo v živote mal, sa opäť objaví a pokúsi sa chybu napraviť. Pokúsi sa zbúraný most, ponad obrovskú priepasť nenávisti a zrady postaviť. To chce obrovskú odvahu. A jeho jediný syn, mu v tom pomôže. Prečo sa tak ako jediný z tých piatich rozhodol stavať spolu s otcom, vám ukáže kniha. Drobné zážitky, malé fragmenty, kúsky skladačky z Clayovho života ho robia veľmi silnou postavou. Obľúbite si ho. Obľúbite si každú jednu stránku. Každý malý dielik, vetu. Verte mi. Verte Suzakovi a jeho príbehu. Pretože na viac ako päťsto stránkach tak dostanete príbeh, ktorý je krásny, a ukazuje nám, že všetko, čo sme zničili, je možné napraviť.