Kategórie
Neal Shusterman - Kosec
18. 6. 2019 11:00:15 | Autor: Kotlárová

Dvaja tínedžeri sa budú musieť naučiť „umeniu zabíjať" v mrazivej trilógii o cene za nesmrteľnosť. Vo svete budúcnosti už neexistujú vojny, choroby ani hlad – ľuďom sa podarilo zbaviť všetkého utrpenia a dokonca zvíťaziť aj nad smrťou. Jediní, kto má právo ukončiť niečí život, sú „kosci" – ich úlohou je zaistiť, že nedôjde k preľudneniu. Žatva, alebo pravidelné prerieďovanie populácie, so sebou nesie veľkú moc, no aj zodpovednosť, osamelosť a odriekanie. Citra a Rowan ešte ani nedosiahli plnoletosť, no boli vybraní, aby sa stali učňami poslov smrti – pritom ani jeden by si dobrovoľne túto cestu nezvolil. Najmä keď ich jediná chyba môže stáť život. Napriek rozdielnym povahám sa počas zdokonaľovania v smrtonosom remesle postupne zbližujú, ani dokonalý svet však nie je imúnny voči nevyspytateľnej ľudskej povahe, a tak ich zrada a intrigy z najvyšších kruhov čoskoro postavia proti sebe. Ten, čo v najťažšej skúške uspeje, prežije – a podpíše tým druhému rozsudok smrti.

Citra a Rowan. Dvaja tínedžeri, ktorí sa stretnú s koscom Faradayom a sú zhnusení jeho povolaním. Ten si ich však neskôr vyberie ako svojich učňov. Jeden z nich získa prsteň a stane sa ďalším koscom. Druhý sa vráti k životu, ktorý žil predtým. Alebo nie ? Na stretnutí koscov sa to však zvrtne a ustanovia, že prvá obeť budúceho kosca bude jeho súper. Ako sa bude príbeh vyvíjať ďalej? To zistíte sami v knihe.


Neal Shusterman vytvoril veľmi zaujímavý a originálny svet. V jeho knihe som našla viacero zaujímavých viet, ktoré má donútili zamyslieť sa (najmä teda v častiach denníka kosca, o ktoré je kniha obohatená). Kniha je písaná z pohľadu viacerých postáv a to bolo pre mňa veľké plus. Postavy som si veľmi obľúbila a naozaj som sa nevedela rozhodnúť, komu mám držať palce. Knižka ma síce vyše 400 strán, no dovolím si povedať, že počas tých 400 strán som sa nenudila, ale skôr som sa divila, ako rýchlo mi miznú strany pod rukami. Dej má viacero zvratov, je pútavý a neskutočne sa teším na pokračovanie. Myslím si, že je to must read pre všetkých milovníkov fantasy.


Knihu si môžete zakúpiť tu.