Septembrové zločiny pod lupou
27. 9. 2021 13:44:59 | Autor: Detektívne očko

Upršané dni strávené koncoaugustovými depresiami, náročné príchody z dovoleniek a bolestné návraty do škôl. Presne vtedy vieme, že prišiel september a my sa len splašene spamätávame z toho, že leto dosiahlo svoj vrchol, dni sa skracujú a naše letné radovánky sú na konci. Našťastie naše vydavateľstvá nelenia a prinášajú skvelé novinky aj pre detektívnych fanúšikov. Čaká nás dlho očakávaný Nesbo so svojou zbierkou poviedok, trojitý Poirot a ďalšie zaujímavé novinky, ktoré sa v septembri dočkali svojho narodenia. Poďme si na ne posvietiť!Žiarlivec a iné príbehy – Jo Nesbo (01.09)

Čo ak taxikár nájde náušnicu svojej manželkyšéfovom aute? Ako sa tam dostala?

Čo ak celkom náhodné stretnutie v lietadle ukončí samovražedné myšlienky? Čo ak muž na úteku príjme od priateľského dedinčana pozvanie na svadbu? Čo ak sa z toho vykľuje desivé prekvapenie?

Jo Nesbo v netradičnej zbierke príbehov opäť dokazuje, že je ozajstným majstrom mysterióznych príbehov plných napätia a nepredvídaných zvratov. Síce to nie je klasický Nesbo na akého sme zvyknutí – krvavý a drsný – ale v poviedkach určite nebude chýbať dokonale premyslený príbeh v ktorom sa stretávajú pomstychtivosť so zlomyseľnosťou, nenávisť s láskou a temnota ľudských sŕdc s nádejou.

Tieto „chuťovky pred spaním“ si môžete vychutnať už na začiatku septembra a v polovici októbra sa môžete tešiť na druhú knihu poviedok, ktorá nesie názov Ostrov potkanov a iné príbehy.


Prípad Thomasa Quicka – Hannes Rastam (03.09.)

Príbeh najväčšieho švédskeho justičného omylu v dejinách.

Bol odsúdený za osem vrážd, ďalších dvadsaťpäť k súdu ani nedošlo. Thomasa Quicka poznajú média ako švédskeho Hannibala Lectera, zločinca, ktorého činy presahujú bežnú predstavivosť. Pozadie jeho príbehu je však prekvapivejšie než sa zdá.

Autor knihy, investigatívny novinár Hannes Rastam, sa s najnebezpečnejším švédskym sériovým vrahom stretol v roku 2008 a počas štyroch rokov preskúmal každý detail policajného vyšetrovaniasúdneho procesu, dostal sa dokonca aj k utajovaným poznámkach policajných vyšetrovateľov a to ho priviedlo k šokujúcemu zisteniu – v prípade Stura Bergvalla, ako sa zločinec v skutočnosti volá, dospel k názoru, že nie je presvedčený o jeho vine, keďže ho odsúdili na základe nepriamych dôkazov.

Rastamov príbeh o tom, ako je možné z nevinného, psychického chorého človeka vytvoriť sériového vraha, je reálny triler kritizujúci policajný a právny systém, ktorý zlyhal.3x Hercule Poirot 4 – Agatha Christie (14.09.)

Aj tento mesiac nás čaká novinka od Agathy Christie a to rovno trikrát! Môžeme sa tešiť na trojnásobné napätie, kedy nás Hercule Poirot za pomoci prísneho logického úsudku, psychologických znalostí a obdivuhodných kombinačných schopností presvedčí o rozlúštení aj tých najkomplikovanejších prípadov.

V románe Zlo pod slnkom sa konečne dočká, elegantný, trochu svojský muž – Hercule Poirot, zaslúženého oddychu. Nie však nadlho. Pokojné dni plné ničnerobenina zmení vražda krásnej, provokatívnej aj nenávidenej Arleny Marshallovej. Obletovaná krásavica, s ktorou mali takmer všetci hoteloví hostia niečo spoločné, priťahovala mužov ako magnet a v ženách vyvolávala žiarlivosť. No kto by ju neznášal tak veľmi, že by ju bol schopný zabiť?

Ďalší román Vražda na golfovom ihrisku nás zavedie do Francúzska, kde Hercule Poirot vyšetruje vraždu miestneho milionára Paula Renaulda, ktorého dobodali na smrť. Čo ak bola vražednou zbraňou dýka, ktorú pani Renauldovej daroval jej syn? Skúsenému detektívovi je hneď jasné, že páchateľa netreba hľadať nikde inde ako medzi príbuznými. Tam, kde je v hre obrovské dedičstvo, nechýba ani motív.

Ďalší vynikajúci detektívny rébus z pera legendárnej spisovateľky nesie názov Päť malých prasiatok. Jedného dňa sa na Hercula Poirota obráti Carla Lemerchantová so žiadosťou, aby vyšetril šestnásť rokov starý prípad vraždy jej otca Amyasa Cralea, za ktorú odsúdili jej matku. Mladá žena je skalopevne presvedčená o matkinej nevine a prosí Poirota, aby odhalil skutočného vraha a očistil tak jej meno.


Triaška - Allie Reynolds (14.09.)

Osamelá chata v horách, partia piatich kamarátovspoločná minulosť, ktorá ich všetkých spája. Pred desiatimi rokmi zmizla šiesta členka ich partie – Saskia a úrady ju vyhlásili za mŕtvu. Krátko po príjazde partia zistí, že priateľské stretnutie po rokoch sa zmení na hru o život. Horská chata je opustená, lanovka sa zastavila a ani jeden z nich nemôže nájsť svoj telefón. A do toho všetkého ich v spoločenskej miestnosti čakajú pokyny k hre, ktorá im má pripomenúť nezvestnú kamarátku. Ťažko povedať, čo ich desí viacnevysvetliteľné záhady alebo nemožnosť uniknúť z hôr kvôli snehovej búrke? Jedno je však isté – nikomu sa nedá veriť.

Triaška je triler s hororovými prvkami, rýchlym tempom a klaustrofóbnou atmosférou. Nedôvera, ktorá opantáva každého člena partie a neistota s nevedomosťou, ktorá ich zviera je mocnejšia ako ich priateľstvo. Podarí sa im prežiť hru o život?

 

Miznúce dievčatá – Lisa Regan (17.09.)

Bola dosť blízko na to, aby videla, že dievča napísalo na stenu slovo jasnou červenou krvou. Vlastne to ani nebolo slovo. Meno...


Zmiznuté dievčatá, nečakané zjavenie a suspendovaná detektívka, ktorá sa odhodlá vyriešiť tento prípad na vlastnú päsť. Má len jedinú stopu a tou je záhadné meno: Ramona. Vie, že zmiznuté dievčatá majú niečo spoločné a Ramona je kľúčom k ich vyriešeniu. Podarí sa jej vyhrať tento boj s časomzabrániť ďalším zmiznutiam? Čo všetko bude musieť urobiť pre to, aby jej verejnosť konečne uverila a ona odhalila pravdu, ktorú nechce nikto vidieť?
Snehulienka musí zomrieť – Nelle Neuhaus (22.09.)

Pleť biela ako sneh, vlasy čierne ako eben a pery červené ako krv. Ale toto nie je žiadny rozprávkový príbeh. V jeden novembrový večer nájdu stavební pracovníci na opustenom letisku ľudskú kostru. Len o niečo neskôr niekto zhodí neznámu ženu z nadjazdu pre chodcov na auto idúce pod ním. Keď sa prípadu ujmú policajní detektívi, stopy ich zavedú k jedenásť rokov starému prípadu zmiznutých dvoch sedemnásťročných dievčat. Keď zmizne ďalšie dievča, zdá sa, že udalosti z minulosti sa opakujú a vyšetrovanie sa zmení na závod s časom.