Tamara Šimončíková Heribanová: Mojich top 10 kníh
30. 11. 2018 10:52:04 | Autor: Marína Dobošová

Tamara Šimončíková Heribanová je autorkou próz Predavačky bublín, Bola to len láska, Malá doba ľadová a kníh pre deti Misia Eva, prísne tajné a Misia Eva v Thajsku, ktoré boli zaradené medzi najkrajšie detské knihy Slovenska. V novembri jej vyšla novinka vo vydavateľstve IKAR - román Pendleri. Jej poviedky boli preložené a publikované v antológiách a časopisecky v Rakúsku, Holandsku, Srbsku, Česku, Portugalsku a na Taiwane.

Táto činorodá dáma pracovala osem rokov v časopise EMMA, jej rozhovory, reportáže, eseje a stĺpčeky ste mali možnosť čítať v ELLE Czech, GQ Portugal, VOGUE Portugal a VOGUE Czechoslovakia. Tamara študovala komunikačné vedy a žurnalistiku na viedenskej univerzite, germanistiku na univerzite v Utrechte a marketingovú komunikáciu na Univerzite Komenského. Je internou doktorandkou v Ústave svetovej literatúry SAV.

V posledných rokoch sa popri literatúre a publicistike venuje popularizácii tradičných odevov. Jej záľuba v krásnych slovenských krojoch je známa aj na verejnosti. Momentálne pod hlavičkou VOGUE Portugal vedie projekt Back to the roots (sociohistorický vývoj tradičného odevu a semiotika krojov v Portugalsku). S dcérkou Emíliou a manželom, uznávaným fotografom Branislavom Šimončíkom žije v Lisabone. Toto je desiatka jej obľúbených kníh.

Erich Kästner - Fabián. Príbeh moralistu.

„Človek je dobrý, len ľudia vedia byť zlí.“ Alebo „Humor je dáždnikom múdrych.“ Toto sú dva citáty Ericha Kästnera, jedného z mojich najobľúbenejších nemeckých autorov. Celosvetovo sa síce preslávil detskými knihami a humoristickou beletriou, ja mám rada predovšetkým jeho občiansku lyriku a samozrejme román Fabián, poslednú prózu
s výraznejším občiansko - kritickým rozmerom.

Deštová hulJiří Hájiček - Dešťová hůl

Po románoch Selský baroko a Rybí krev ponúka Hájíček silný príbeh, v ktorom hrajú hlavnú úlohu pozemky, lepšie povedané zdedené polia. Nechýba vynikajúca psychologizácia postáv, detailné opisy juhočeského vidieku a pútavý historický kontext. Hájiček patrí k mojim top súčasným autorom. 

Pepína z LongitáluPetra Hilbert - Pepína z Longitálu

Pred náhlou smrťou stihla výnimočná ilustrátorka a autorka Petra Hilbert dokončiť prózu Pepína z Longitálu, ktorá by mala čoskoro uzrieť svetlo sveta. Je to prekrásna spomienková kniha plná ilustrácii z dielne Marie Makeevy. Je to kniha pre každého, kto nechce zabudnúť na čaro detstva, čaro slobody, radosti a krásy skrývajúcej sa v dennodenných maličkostiach. Ak niečomu Petra vo svojom živote, a to až do jeho poslednej sekundy, verila, bola to tvorba, ktorá mala potešiť druhých.

Podzemná železnicaColson Whitehead - Podzemná železnica

10. apríla 2017 získal v kategórii beletrie Pulitzerovu cenu Colson Whitehead za román The Underground Railroad (Podzemná železnica) „za inteligentnú zmes realizmu a alegórie, ktorá spája hrôzy otroctva a drámu úteku v mýtus, ktorý má čo povedať aj súčasnej Amerike.“ Georgia, polovica 19. storočia. Mladá otrokyňa Cora uteká spolu s otrokom Caesarom podzemnou železnicou na sever. Na každej etape svojej cesty objavuje iné svety – jej útek je odyseou v čase i v priestore. Napínavý, poetický aj kruto realistický literárny zážitok z obľúbeného vydavateľstva ODEON.

Edgar Hilsenrath - Nacista a holič

Bizarná groteska Nacista a holič rozpráva príbeh o masovom vrahovi Maxovi Schulzovi, ktorý po páde tretej ríše zmení identitu, stane sa Židom, odcestuje do Palestíny, a zapojí sa do boja o samostatný štát Izrael. Jedna z najlepších kníh o vine, spravodlivosti a treste.

Smrt krásných srncuOta Pavel - Smrt krásných srnců  

Smrt krásných srnců z roku 1971 je poviedkovou knihou, v ktorej spisovateľ Ota Pavel prináša nádherný ponor do šťastného detstva pred druhou svetovou vojnou, ale i tragické vyústenie politickej situácie v danej dobe pre zmiešanú židovskú rodinu, ktorej bol súčasťou. Túto milujem tak, ako autorov postoj k otázke šťastia: Umět se radovat ze všeho. Nečekat, že v budoucnu přijde něco, co bude to pravé, protože je možné, že to pravé přichází právě teď.“

Ostře sledované vlakyBohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky

Prerod chlapca v muža v čase, kedy druhá svetová vojna zasiahla do každodenného života a menila charaktery. Príbeh, ktorý sa odohráva počas Protektorátu Čechy a Morava na železničnej stanici je spolu s ostatnými Hrabalovými prózami aj dnes plnohodnotným literárnym zážitkom.

Na slepačích krídlachIrena Brežná - Na slepačích krídlach

Výnimočná kniha o politických a v širšom zmysle spoločenských pomeroch u nás v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia brilantne vystavanou detskou optikou - autorka opisuje fenomény tak známe celej jednej generácii, permanentnú neistotu, strach a nedôveru v svet naokolo. 


StredMária Bátorová - Stred

Spisovateľka, literárna vedkyňa a poetka Mária Bátorová vykresľuje pútavo vo svojom románe Stred osudy troch generácií v pohnutom období začiatku tretieho tisícročia, keď formujúca sa demokracia vyplavuje na povrch stigmy minulosti. Vynikajúco vytvára mozaiku najaktuálnejších spoločenských problémov, súčasne rieši otázky slobody a služby štátu či významu náboženstva pre modernú spoločnosť, problémy emigrácie a núteného exilu. Román Stred je výnimočný román, plný úvah o zmysle života a jeho naplnení.

Blíženci a protinožciPeter Krištúfek -Blíženci a protinožci 

Správa o smrti Petra Krištúfka ma zastihla tento rok v Lisabone a ihneď som si dala zaslať jeho knihu Blíženci a protinožci, ktorú považujem za autorovu najlepšiu.  Inšpirovaný vlastnými nahrávkami z čias práce v rozhlase, ktoré vyhotovil s ľuďmi na okraji spoločnosti rozpráva príbeh o spisovateľovi Adriánovi, ktorý v pozícii ghostwritera popri náročných textoch píše životopisné knihy a fejtóny na objednávku. Vedie viac-menej pokojný rodinný život, kým ho nenavštívi mladá prostitútka s túžbou vyrozprávať a napísať životný príbeh. Adrián sa zamiluje a ...

Moja najnovšia kniha

PendleriOstatná kniha z dielne Tamary Heribanovej Šimončíkovej je titul Pendleri, ktorý vyšiel v novembri. Horúca novinka je o hľadaní strateného a cielene zamlčaného. 

Martin prechádza rekonštrukciou vlastnej minulosti, prepojenej na obdobie počiatku novodobého nomádstva, keď sa po otvorení hraníc mnohí rozpŕchli a prvá generácia slovenských študentov začala navštevovať rakúske školy. Pašovanie kartónov cigariet v neónových lampách, život na perónoch, v kupé vagónov, predčasné dospievanie, prepadnutie sa do závislostí a vlastných klamstiev.

Hlavný hrdina sa vydáva nedobrovoľne, ale nevyhnutne po stopách spomienok na svoju prvú lásku, nezvestnú Annu, ktorá napriek fyzickej absencii nikdy 
nezmizla z jeho života. Odkedy sa naposledy videli, zmenilo sa takmer všetko. Jedno však ostalo: Anna.

Všetky knihy od Tamary Šimončíkovej Heribanovej nájdete tu.