Taylor Adams – Zásah
7. 7. 2021 13:02:28 | Autor: @aaaadka

Uvažovali ste niekedy nad tým, čo by ste urobili, ak by bol Váš život v ohrození? A čo ak by šlo aj o vášho partnera či partnerku? Nie? Možno práve po prečítaní tejto knihy od Taylora Adamsa prehodnotíte svoje rozhodnutie. Pretože kniha Zásah nie je len obyčajnou knihou s obyčajným príbehom. Ide o knihu, ktorá je tak brilantne napísaná, akčná, jej dej má v sebe veľmi veľa strhujúcich a prekvapivých momentov, až z nich mrazí. Je chladná, krutá, pomstychtivá, ale zároveň ukazuje na fakt nekonečne čistej lásky, na skutky, aké ste pre svojho milovaného (i pre seba) ochotný urobiť. Taylor Adams vás vo svojej druhej knihe chytí pevne do svojich pazúrov a donúti vás neopustiť hlavné postavy, a ani ich príbeh, ktorý sa začína nevinnou jazdou a končí nehodou, na akú len tak ľahko nezabudnete. Pretože nebezpečenstvo je všade prítomné.

Nebezpečenstvo, to je veľmi ťažko opísateľný pocit, aký dokáže naše telo rozpoznať aj na kilometre ďaleko. Jeho pach sa pomaly tiahne vzduchom ktorý dýchate. Vaša koža ho postupne vstrebáva, pokým vám neprejde každým centimetrom tela. Cítite, že musíte niečo urobiť, že niečo nie je v poriadku. Ľudský inštinkt v tomto smere žiaľ nikdy neklame. Nie, pokiaľ ide o niečo, čo nečakáme, čo môže ohroziť nás či našich milovaných.

 

Zásah, (nemá byť len jeden) je vraj tichá, rýchla smrť. No nie vždy človek umrie hneď. Občas sú ešte viditeľné kŕče, alebo posledné záchvevy tela. A to niektorých napĺňa radosťou. No ten, kto to vidí zblízka, radosť nemá. Jeho telo sa bojí, skríkne, schová sa, chcelo by utiecť. Ale čo ak nie je kam? Čo ak nie je možné sa zachrániť? Čo ak umrieme? Toľko myšlienok nám dokáže napadnúť, že ich nie je možné spočítať. Pretože v čase, keď vieme, alebo si myslíme, že vieme, že príde koniec, by sme radi odčinili všetko zlé, čo sme povedali, či urobili. Myslíme na toho človeka, ktorý je nášmu srdcu blízky. Uvažujeme, či môžeme zachrániť aspoň jeho, na úkor svojej obety. Ale čo ak jestvuje spôsob, aby sa zachránili obaja? No čo ak je to až príliš šialené? Čo ak sa to nepodarí? No je lepšie riskovať a pokúsiť sa urobiť aspoň niečo, ako umrieť uprostred púšte Zásahom z kilometra ďaleko.  A tak sa zrodí plán.

 

A plán, ktorý vznikol, jednak improvizáciou a danými možnosťami, je veľmi zaujímavý a čitateľovi splní všetky priania dokonalého trileru. Uznávam, že to bolo miestami možno trochu klišé (a veľké šťastie), ale v knihách či filmoch to vôbec nie je (pre mňa) rušivé. Práve naopak, dodávalo to čitateľovi odvahu postaviť sa za konanie hlavných postáv. V tých momentoch ste to dokázali pochopiť. Záchranu, ale i pomstu. Jednoducho postavy urobili to, čo pre nich a pre ich blízkych bolo najvhodnejšie. A tomu ja hovorím odvaha a láska. Pretože v dnešnej uponáhľanej dobe je málokto ochotný riskovať svoj život aby zachránil svojho milovaného.

A to si ma definitívne získalo.

A získa si to nepochybne aj vás.