• Knihy pre každého
  • Knihy pre každého
Zábavný archív spomienok Husákových detí
12. 3. 2020 10:39:39 | Autor: Overený čitateľ

Pamätáte si prehrávanie guľôčok, klasickú žltú slepačiu polievku s mastnými okami alebo ako vás babka na prázdninách zakrývala duchnou a vy ste sa nevedeli do rána pohnúť? Pamätáte si na časy, keď ste sa vonku vedeli celé hodiny zahrať s loptou a domov ste šli až keď sa rozsvietili lampy alebo keď na vás mama zakričala z okna? Tak tento podarený život malého chlapca z "králikarne" vás pobaví a vy budete mať opäť chuť na lepeňák alebo marína keks s pigy čajom.

Hneď od prvej strany ma písanie autora vtiahlo do prostredia sedemdesiatych/osemdesiatych rokov ako stroj času. Samozrejme, skoro po každej kapitole som bombardovala svojho otca otázkami pri ktorých sa on veľakrát chytil za hlavu a so smiechom opakoval: „Bože na toto som úplne zabudol!“ Potom sa spustila vlna príbehov aj v našej domácnosti, ku ktorým sa pridali aj babkine a mamine spomienky.

Podľa mňa táto kniha búra akékoľvek hradby generačného rozdielu a zbližuje. Samozrejme, Alfonzova šťastná žuvačka je určená predovšetkým ľuďom, ktorí si túto dobu prežili a môžu si vďaka nej pospomínať na svoje detstvo a mladosť. Ja síce k tejto generácii nepatrím, napriek tomu ma jej čítanie bavilo. Veľmi som sa nasmiala na detskej nesmrteľnosti, ich rodičov aj samotnom podaní autora. Preto si myslím, že táto kniha, ktorá je každou vetou cestou plnou spomienok, je rovnako dobrá aj pre dnešnú generáciu. 

Miestami bolo zaujímavé čítať o tom, aký bol život v „Husákových časoch“. Akú mali deti paradoxne voľnosť oproti dnešku. Ako rodičia neriešili, či dieťa vie alebo nevie čítať už v piatich rokoch, ale nechali ho s jeho fantáziou a kamarátmi behať po vonku. Ako sa žilo bez internetu a akí boli ľudia kreatívni a vedeli sa zabaviť aj bez digitálnych vymožeností.

Jedno ma Alfonzova šťastná žuvačka naučila určite. A tým je posolstvo, že si život treba užiť naplno! Preto dávam knihe plných 5 hviezdičiek. :)Ak ste dostali chuť prečítať si tento stroj času do minulosti, Alfonzovu šťastnú žuvačku nájdete tu.