Nestrať mapu k môjmu srdcu – Hana Repová
17. 10. 2022 10:42:38 | Autor: @books.collection

Slovenská knižná tvorba sa v posledných rokoch pekne rozvíja a skutočným príkladom je aj najnovšia kniha od našej slovenskej autorky žijúcej v Nemecku. Hanku Repovú určite nemusím nikomu predstavovať. Kto číta kvalitnú beletriu so silnými knižnými postavami, túto autorku určite pozná a jej knihy si nenechá ujsť. Ak vám predsalen kniha Nestrať mapu k môjmu srdcu ešte neskrížila cestu, teraz sa o nej dozviete viac a môžete sa rozhodnúť, či vám bude robiť spoločnosť najbližšie dni.

Lorin pracuje vo firme, kde slušne zarába, no aj tak jej to nevystačuje pri platení za novozrekonštruovaný byt. Ešte pred niekoľkými dňami tam bývala so svojím priateľom alias kolegom, ktorého si zobrala do podnájmu, no neskôr sa z toho vykľulo čosi viac. Keď ho však prichytila inflagranti so svojou ďalšou kolegyňou, tomuto vzťah-nevzťah nastal koniec. Darmo sa utápala v slzách a žiali, nič jej to nepomohlo. Mnoho vecí po návrate domov nebolo tam, kde by malo. Ten odporný chlapík jej to všetko ukradol. A tak jej byt ostal bez spolubývajúceho a nábytku.

Jej kolega, pyrotechnik, Ben je záhadou pre celú firmu. Ženy o ňom klebetia ako o chlapíkovi so smutnými očami, ktorý má toho dosť na rováši. S ostatnými veľmi nekomunikuje, ale svoju robotu robí skvelo. Nečakane sa s Lorin začnú viac rozprávať a ona mu ponúkne miesto vo svojom byte. Ben to príjme a všetko sa zmení. Začnú sa bližšie spoznávať, no tajomstvá sú stále medzi nimi prítomné. Tajuplný Ben a ľahkoovplyvniteľná Lorin. Jej matka ju privádza do šialenstva. Je odkázaná na Lorin a väčšina peňazí ide na jej luxusný život. Snaží sa rozhodovať za svoju dcéru a robí si z nej bábku. Ben si to všimne a nechce, aby Lorin nechala so sebou zametať. Má však jednu úžasnú starú mamu, ktorá je síce tiež odkázaná na pomoc druhých, no má na to už právo. Ben je plný tajností a skrýva ich pred všetkými. Pomaly však začína dôverovať práve Lorin a zveruje sa so svojimi najtemnejšími pozostatkami minulosti, ktoré ho budú ťažiť a trápiť celý jeho život, no minulosť sa už nedá odvrátiť a človek ju buď príjme alebo ho zničí zvnútra.

Tento príbeh dvoch ľudí, Lorin a Bena, je ako každý príbeh od autorky. Silný, smutný, ale s krásnym ponaučením a ešte krajším koncom. Hanka Repová vždy vytvorí také postavy, na ktoré sa len tak jednoducho nedá zabudnúť a počas čítania sa cítite, ako keby ste žili s hlavnými hrdinami. Nie je vôbec ľahké písať a najmä čítať o ťažkých osudoch, ktoré postihujú obyčajných ľudí a tie pracovné prostredia, ktoré ona vždy vymýšľa sú jedinečné a neustále iné, či nevšedné, ako to je aj v tomto prípade.

 Nestrať mapu k môjmu srdcu je ďalšia srdcovka a vy si ju rozhodne musíte prečítať, ak túžite odhaliť tajomstvá, zažívať dobrodružstvá a naučiť sa vážiť si svoj život.