Vianočné knižné tipy pre manželov, oteckov i deduškov
30. 11. 2022 9:04:12 | Autor: @knihomolka_tori

Krásne obdobie rodinnej pohody a pokoja sa blíži a vy ešte stále neviete, čo darovať svojmu bratovi, priateľovi, manželovi, ockovi, či dedkovi? My vám ponúkame inšpirácie, čím potešiť mužov vášho života pod vianočným stromčekom. Prevedieme vás tým najlepším, čo poteší naozaj každého. A nezabudnite! Ako my vždy hovoríme, láska ku knihám nemusí byť drahá.

Pre muža, priateľa alebo brata

Hrobové tichoVojtech Beniczky

Paula Santorisová sa odhodlá urobiť hrubú čiaru za starým životom. Chce sa naplno venovať žurnalistike a písať kvalitné články. Dokonca preruší kontakt s bývalým kolegom z kriminálky, keďže táto cesta nikam nevedie. Lenže prosby o pomoc pri hľadaní strateného výherného žrebu ju privedú nielen späť k policajtovi, ktorý práve vyšetruje sériu vrážd, ale aj k samotnému vrahovi. A tak sa znovu ocitne vo veľkom nebezpečenstve. Vlastne, v najväčšom vo svojom doterajšom živote... Výborne napísaný krimi príbeh od slovenského autora, Vojtecha Beniczkeho, ktorý vás drží v napätí až do poslednej strany.


Krvavý mesiacNesbo Jo

V knižnici vašej polovičky nesmie chýbať žiaden Jo Nesbo? Máme pre vás tip, pretože práve v decembri vychádza jeho najnovšie dielo, Krvavý mesiac. Harrymu sa rozpadol celý život a jediný únik nachádza na dne pohárika. Odcestuje do Los Angeles, kde je odhodlaný upiť sa na smrť. Namiesto toho však pomôže staršej filmovej herečke Lucille uniknúť pomste drogového kartelu. Tá mu na oplátku poskytne prístrešie, spoločnosť a oblek na mieru. Medzitým v Osle je známy realitný magnát podozrivý z vraždy dvoch dievčat. Katrine Brattová sa márne dožaduje spolupráce s Harrym, ktorého jej nadriadení považujú za skrachovaného alkoholika. Podozrivý magnát sám vyhľadá Harryho pomoc a on sa jeho ponuku rozhodne prijať. Ak prípad vyrieši, získa bonus, ktorým splatí Lucillin dlh Mexičanom. Harry sa vracia do Nórska a vytvorí tím zo starých známych. Osloví priateľa z detstva, ktorý predáva kokaín, skorumpovaného policajta a psychológa chorého na rakovinu. Mexičania mu dali na splatenie dlhu desať dní. Hodiny tikajú a nad Oslom má v noci vyjsť krvavý mesiac.

Marián Hossa - Moja cesta z Trenčína do Siene SlávyHossa, Scott Powers Marián

Máte doma veľkého hokejového fanúšika, ktorý nevynechá ani jeden zápas domácej či zámorskej ligy? Tak kniha Marián Hossa - Moja cesta z Trenčína do Siene Slávy, od legendárneho Mariána Hossu, ho určite poteší. Čitateľ sa dozvie o jeho detstve strávenom na Slovensku. Prevedie ho 19-timi hviezdnymi sezónami v NHL so Senators, Thrashers, Pengiuns, Red Wings a Blackhawks, s dôrazom na tri úžasné zisky Stanley Cupu s Chicagom. Porozpráva  o ambicióznych Mariánových plánoch pomôcť rodnému Trenčínu, o kožnom ochorení, ktoré ukončilo jeho kariéru, ale aj o jeho rodinnom živote. Kniha je doplnená o desiatky fotografií z Mariánovej osobnej zbierky, ktoré skvelo dotvárajú čítanie nielen pre hokejového fanúšika.


Portrét neznámej ženySilva Daniel

Dvadsiata druhá časť jednej z najúspešnejších špionážnych sérií všetkých čias presvedčivo dokazuje, že v tomto žánri sa jej autorovi, Danielovi Silvovi, nik nevyrovná. Tentoraz sa slávny Gabriel Allon v knihe Portrét neznámej ženy pustí do mimoriadne riskantného pátrania po najväčšom falšovateľovi v dejinách umenia. Legendárny špión a reštaurátor po dlhých rokoch pretrhol putá s izraelskou tajnou službou, rozlúčil sa so spolupracovníkmi a s priateľmi a odsťahoval sa s Chiarou a deťmi do milovaných Benátok. Zasiahne však osud v podobe prosby starého priateľa, výstredného londýnskeho obchodníka s umením, Juliana Isherwooda, aby Gabriel vyšetril okolnosti objavu istého starého obrazu a jeho následného lukratívneho predaja. Gabriel čoskoro zistí, že toto dielo je falzifikát. Aby vypátral jeho záhadného autora a odhalil kolosálny podvod v najvyšších umeleckých kruhoch, Gabriel vymyslí jeden z najzložitejších plánov v celej svojej kariére. Ak má totiž uspieť, musí sa stať zrkadlovým odrazom muža, ktorého hľadá: najlepším falšovateľom obrazov na svete...

SkazaReynolds Anthony

Spojenie dobrodružného príbehu, fantasy a hry League of Legends? Prečo nie. Táto kniha zaujme aj čitateľov sci-fi a netreba sa báť, nepotrebujete poznať spomínanú hru. Pre tých čo ju poznajú, prežijete príbeh Kalisty keď sa snažila zachrániť kráľovstvo. V období, keď sa jej strýko Viego stal kráľom, Kalista bola jeho pomocnou rukou. Čo sa stalo, keď jeho žena bola otrávená čepeľou a sám kráľ zošalel? Aby Kalista zachránila svet, musí sa vydať na Požehnané ostrovy. Ale podarí sa jej nájsť protilátku? Aj keď vďaka hre vieme, ako to celé dopadne, nesmieme zabudnúť, že poznať koniec, je len začiatok príbehu.  
Objavte impozantný príbeh mágie, pomsty a kráľovstva na pokraji zrútenia v prvom románe zo sveta úspešnej hry League of Legends.


Ďalšie nápady pre dospelého brata
Ďalšie nápady pre priateľa či manžela


Pre otca

Karneval krýsBanáš Jozef

Rád číta váš otecko politické príbehy? V tom prípade vám určite odporúčame najnovšiu knihu od Jozefa Banáša, Karneval krýs. Hlavný hrdina románu sa rozhodne vstúpiť do politického karnevalu, ale rýchlo zistí, že politika je stroj, ktorý slušného človeka zmení na prasa, aby z neho napokon vyšiel ako klobása. Pochopí, že charakter človeka sa spozná vtedy, keď dostane do rúk moc. Pýta sa: „Načo sú zákony tam, kde vládnu peniaze?“ Na vlastnej koži sa presvedčí, že takzvané demokratické voľby sú ideálny systém, v ktorom jedni zlodeji legálne vymenia druhých, aby rozkradli peniaze tých, ktorí ich volili.


Dáma kontra strelecDominik Dán

A je to tu. Najobľúbenejší autor slovenského krimi, Dominik Dán, poteší svojich čitateľov aj tieto Vianoce novou knihou, tentokrát s názvom Dáma kontra strelec. Nový prípad sa už blíži nenápadne ako tajomný strelec maskovaný podvečerným šerom pustého lesa. Jeho obeťou je bývalá športovkyňa, reprezentantka a zároveň modelka, veľká dáma veľkého sveta. Lenže, ako zistiť, kto je záhadný strelec? Krauzovi nie je jasné ani to, či naozaj niekto usiluje o jej život alebo to nebol len náhodný výstrel zákerného pytliaka. Detektívi z oddelenia vrážd majú pred sebou ďalší rébus. Výsledok vyšetrovania môže priniesť prekvapujúce odpovede, ako už mnohokrát predtým.


PôvodBrown Dan

Špionážno-mysteriózne trilery, aké vie písať jedinečný Dan Brown, vášho otca určite dostanú. My vám odporúčame piaty diel s názvom Pôvod. Váš otec sa spolu s Robertom Langdonom dostane do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau a takisto preskúma tajné zákutia kráľovského paláca v Barcelone. Stretne sa s vizionárom a zúčastní sa konferencie na ktorej mu bude predstavený prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Samozrejme, aj v tomto príbehu bude hľadať význam záhadných symbolov a spozná mnohé umelecké diela. Dan Brown pripravil napätím a informáciami nabitú knihu, ktorá určite nesklame, aj keď predchádzajúce nastavili latku vysoko.


ČarodejníkGrisham John

Medzi pánov detektívok patrí aj John Grisham. A práve jeho kniha Čarodejník je skvelý darček pre každého milovníka detektívok. Rudy Baylor je študent posledného ročníka práva na univerzite v Memphise. V rámci posledných praktických seminárov navštívi klub, kde sa stretávajú zväčša nesolventní dôchodcovia, aby im spolu s kolegom poskytol bezplatné právne rady. Rudy tam získa prvých dvoch klientov. Rudy si postupne vytvorí k rodine Blackovcov vzťah, najmä k zomierajúcemu Dannymu. Vidí, že im nejde v prvom rade o peniaze, ale o spravodlivé odsúdenie podvodníckej organizácie. Zaumieni si preto, že spor za každú cenu vyhrá.

 


Padreho klanMarek Vagovič

Padreho klan, thriller zo zákulisia policajnej mafie, určite patrí do každej slovenskej rodinnej knižnice, aby možno v budúcnosti aj naše deti mali  sčasti informácie, v akej dobe žili ich rodičia. Trvalo šesť rokov, kým sa dostal šokujúci príbeh slovenskej policajnej mafie do vyšetrovacích spisov. A teraz sa o ňom dozviete z tejto knihy, ktorá mapuje jedno z najtemnejších období novodobej slovenskej histórie. Autor čerpal aj z osobných svedectiev kajúcnikov a hlavných aktérov zvnútra systému. Zároveň strávil dlhé hodiny v rozhovoroch s vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami, ktorí riešia najzávažnejšie kauzy prepojenia organizovaného zločinu s politikou, justíciou a bezpečnostnými zložkami. Vitajte vo svete špinavých peňazí, intríg a nekontrolovateľnej moci.Ďalšie nápady pre otecka


 

Pre deduška

Krížovky na relax

Ak neviete, čo pre svojho deduška alebo chcete niečo, pričom by si precvičoval svoju pamäť, tak Krížovky na relax mu ponúknu až 228 švédskych krížoviek. Tajničky ukrývajú nadčasové výroky slávnych osobností, zaujímavosti z ríše zvierat, z oblasti prírody, minerálov a magických kameňov, ako aj pointy zo sveta rozprávok a humoru.

Maďarsko v druhej svetovej vojne

Výborným darčekom pod stromček pre milovníkom histórie a druhej svetovej vojny je kniha Maďarsko v druhej svetovej vojne, ktorá skrýva fascinujúci príbeh vzostupu a pádu, zmarených nádejí a snov celej generácie Maďarov. Je o snahe získať späť dávnu slávu Maďarska cez spojenectvo s diablom, teda nacistickým Nemeckom, ktorá bola od počiatku odsúdená na neúspech. Všetko sa začína Trianonskou zmluvou, ktorú Maďarsko dodnes považuje za krivdu a nikdy sa s ňou nezmierilo. Autorka sa nevyhýba ani bolestivým či kontroverzným témam, Viedenskej arbitráži, povojnovej výmene obyvateľstva, aj postaveniu maďarskej menšiny na Slovensku medzi vojnami aj dnes.

Čím žila slovenská rodinaNádaská Katarína

Vďaka knihe Čím žila slovenská rodina si váš milovaný starký a nielen on, môže oživiť spomienky na detstvo. Autorka súčasníkom približuje tradície a zvyklosti slovenskej rodiny v minulosti, s akými zvykmi a obradmi sa spájali jednotlivé etapy v rodinnom živote. Usiluje sa o ich začlenenie do širšieho historického aj etnologického rámca a text obohacuje ukážkami z pokladnice slovenskej ľudovej kultúry.Kniha citátov

Patrí váš dedko medzi milovníkov citátov? Potom by mu táto kniha nemala chýbať v knižnici. Nájde v nej viac ako 500 tém a 14 000 citátov, ktoré s nimi súvisia. Múdre vety, ktoré vyslovovali osobnosti od staroveku až po dnešok. Prečíta si slová o láske, zrade, duši človeka, o ženách, mužoch, práci, o všetkom a rovnako ako autor, ktorý citáty zozbieral, sám nakoniec príde na to, že nech už svet akokoľvek pokročil, človek ostáva stále rovnaký. S rovnakými cieľmi, túžbami, potrebami, ba dokonca s rovnakými myšlienkami a životnými dilemami.Život Ježiša Krista

Kniha Život Ježiša Krista prináša výber textov z evanjelií zachytávajúcich život a skutky Ježiša Krista od jeho narodenia až po ukrižovanie a zmŕtvychvstanie. Texty vychádzajú v ekumenickom preklade a dopĺňa ich vyše 80 kvalitných reprodukcií významných diel starých majstrov. Vďaka nádhernej grafickej úprave s využitím zlatej farby a dokonalému tlačovému spracovaniu publikácia poslúži ako vhodný darček pre každého starého otca.Ďalšie nápady pre deduška


Nie ste si istý? Vždy je tu najlepšia možnosť, ktorou nič nepokazíte :)  Darčeková poukážka