Kristína (neoverený zákazník)
Divoké labute predstavuje (auto)biografiu troch žien - autorky, jej matky a babičky. Ide teda o trojgeneračný príbeh žien, ale napriek tomu perfektne objasňuje skutočné fungovanie politickej situácie Číny v 20.storočí. Možno práve to je dôvod prečo je stále v Číne zakázaná.
Jung Chang v knihe opisuje rodinné udalosti od roku 1909, kedy sa jej babička stáva konkubínou vojenského diktátora, jej životom pomaly prechádza do života jej matky, ktorá bojovala za novú komunistickú Čínu a nakoniec do života svojich rodičov, komunistickú elitu, z ktorých sa nakoniec stali politickí väzni ako obete Veľkej kultúrnej revolúcie.
Najväčší priestor v tomto monumentálnom diele má život samotnej Jung Chang. Je to pochopiteľné, keďže hovorí o vlastnom prežívaní, vlastných skúsenostiach, ale aj tak sa ďalej dozvedáme o (nešťastnom) vývoji členov jej rodiny.
Na pozadí života týchto troch žien, ktoré odkrývajú svoje rodinné pozadie, tradície a poskytujú intimitu širokej verejnosti, sledujeme vtedajší tvrdý politický režim Číny. Ten zasahoval do každodennosti členov a ich rodinných príslušníkov. Zásadným obdobím je tu obdobie diktatúry Mao Ce-tunga, predsedu Komunistickej strany Číny a prívrženca marxizmu a leninizmu. Jeho najväčšou víziou bolo vytvoriť z Číny do konca 50.rokov poľnohospodársku a priemyselnú veľmoc. Namiesto toho do krajiny prišiel hladomor a o pár rokov neskôr kultúrna revolúcia, dôsledkom ktorej zomrelo milióny ľudí. Určité oslobodenie prišlo až Maovov smrťou.
To, že opis politickej situácie je tu dôležitý,
môžeme vidieť aj na vyjadreniach autorky. Nebudem ich citovať, pretože je ich mnoho a sú rovnako veľmi dôležité. Avšak, režim prenikal do všetkých sfér života človeka (aj do uzatvorenia manželstiev), slušnosti a morálky ľudí, vzájomnej nedôveryhodnosti, (ne)čítania kníh, podnecoval maskulínne správanie žien a ovplyvňoval celé myslenie a identitu Číňanov.
Divoké labute nie sú oddychovým a rýchlym čítaním. Sú ťažkou, zdrvujúcou pravdou, kde nezahynulo jediné - nádej.