Klára (neoverený zákazník)
Tessa Afshar opäť raz dokazuje, prečo patrí medzi moje obľúbené autorky biblických románov. Jej najnovšie dielo Kuchárka kráľovnej je síce príbehom fiktívnym, no pevne zakoreneným v historickom a duchovnom podklade známeho príbehu o kráľovnej Ester, ktorý tu zohráva kľúčovú úlohu. Autorka má schopnosť vdýchnuť biblickým postavám život tak, že som mala pocit akoby som bola súčasťou ich príbehu. Chcem vyzdvihnúť aj jej nezvyčajný zmysel pre humor, ktorý v jej príbehoch úplne milujem. Aj biblickí hrdinovia sú ľuďmi z mäsa a kostí, so svojimi bolesťami, túžbami a vnútornými bojmi. Roxana, talentovaná kuchárka so šľachtickým pôvodom a Adin, židovský lekár, v sebe nosia hlboké rany minulosti. Počas celého deja sme svedkami ich cesty k uzdraveniu, odpusteniu a aj láske.
V príbehu nájdeme aj intrigy, sprisahania či nebezpečenstvo, čo robí príbeh ešte viac napätým a zaujímavým. Okrem pohľadov Adina a Roxany je dej doplnený aj o "tajné zvitky kráľovnej Ester", ktoré dodávajú príbehu hĺbku a širší rozmer. Autorka výborne pracuje aj s témou traumy z detstva a jej dopadom na človeka, pričom ukazuje, že nádej a uzdravenie sú vždy možné, zvlášť v Božích očiach, kde nie je nikto menejcenný. Atmosféru príbehu dotvára autentické vykreslenie prostredia perzskej ríše, palácových komplexov či pravidiel správania sa na perzskom dvore. Zaujímavým oživením sú liečiteľské poznatky, bylinky, recepty a kulinárske opisy, ktoré robia román ešte viac pútavým.
Ako milý bonus nechýba ani krátka zmienka o knihe Skrytý princ, ktorá mňa osobne príjemne potešila. Úplnou čerešničkou na torte je poznámka autorky, ktorá ma vždy veľmi zaujme. "Kucháročka a kuchtíci" boli tak rozkošné slovíčka a ja sa už teraz teším na pokračovanie, keďže tentokrát ide o sériu Dvor kráľovnej Ester.