Miro (neoverený zákazník)
Reakcia na román, knihu Nevzdám to! Aurela Stodolu 2024 Nevzdám to!
Jozef Banáš, jeden znajpredávanejších a najprekladanejších slovenských spisovateľov na Slovensku, sa rozhodol, mozno i vdaka uspesnemu 160 vyrociu oslav Aurela Stodolu oslavovanych v roku 2019 vo Svajciarsku, Bruseli i na roznach miestach na Slovensku, napisal dalsiu knihu, ako to ale on oznacuje, dalsi roman. Tento krat si po úspešných motivačných biografiách o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a Tomášovi Baťovi vybral Jozef Banáš Aurela Stodolu, vo svete velmi uznavaneho vysokoskolskeho pedagoga, vedca, švajčiarskeho občana, povodom zo Slovenska, v case jeho narodenia v Rakusko-Uhorskej Monarchie.
Pokial v knihe venovanej Tomasovi Batovi, spisovatel a autor knihy, vyzvihuje Tomasa Batu uz od jeho mladeho veku, ako jeden uzastny talent podnikatelkych schopnosti a vlastnosti, svojimi strategickymi predajnymi, ucinnymi metodami-dnes nazyvane, marketingove ovladanie trhu a viazanosti zakaznika na odber jeho vyrobkov na celom svete, to sa v knihe o Aurelovi Stodolovi, spisovatelovi Banasovi v jeho knihe tak dorazne uz neopakuje. Dovodov je niekolko. Ten hlavny spociva v tom, ze Tomas Bata, zil, pracoval a uspesne podnikal v Ceskej casti Rakusko-Madarskej Monarchie, kde Ceska cast, mala celkom ine politicke, narodne a spolocenske podmienky, ako to bolo pre uzastne narodne utlacanu cast slovenskej mensiny v silnej madarskej monarchie, ktora nedovolovala, ziadnu moznost, narodneho povedomia a tvrdo vystupovala proti kazdej politickej tendencii privilegii pre aspon ciastocnu narodnu identitu, nehovoriac o tlaku na skolstvo a narodnu kulturu.
Tomas Bata v tomto prijatelnom prostredi, vyuzival vsetky vyhody, ktore mu vtedajsia politicka elita vo Viedni umoznovala. On si bral velky priklad zo spolocenskeho spravania z viedenskej skoly a vdaka tymto prikladom, rozvyjat svoj podnikaltelsky talent naskor v meste Zlin, v ktorom zil a potom svojimi vyrobkami, efektivnymi vyrobnymi metodami, silne podporoval socialny zivot svojich pracovnikov i rozvoj mesta, co sa povazovalo za unikat vtedajsej doby. Zo strany rakuskej monarchie, nepocitoval, ziadny tlak na rozvoj vyroby topanok, ceny svojich vyrobkov, ich kvality a neustale zlepsovanie sluzieb zakaznikom, Banas sa teda velmi lahko, bez recovych tazkosti, dostal k informaciam, ktore profesionalne i uplatnil v jeho knihe „Som Bata dokazem to“
Na napisanie knihy-romanu o Aurelovi Stodolovi, bol Jozef Bans odkazany na celkom iny pristup k informaciam o Aurelovi Stodolovi, ako to bolo v pripade Tomasa Batu. Jozef Banas, ako i ini autori publikacii na Slovensku, ziskavali informacie o Aurelovi Stodolovi, na 90 % zo zdrojov, ktore sa nachadzali a boli napisane na Slovensku. Pocas komunistickeho rezimu az do roku 1989, kedy prisla aj pre Slovensko, nova doba nadejneho oslobodenia z tohto rezimu a ziskania, konecne svoje druhej samostnatnosti, sa o Aurelovi na Slovensku vobec nic nehovorilo a na slovenskych vysokych skolach sa jeho meno studentom, vobec nespominalo. Az v roku 2009 pri 150 vyrocim narodenia Aurela Stodolu, verejnost a mlada generacia, mala aspon ciastocne tohto tiez genijalneho vysokoskolskeho profesora a vedca spoznat, ktory svoj uspech dosiahol na ETH univerzite v Zürichu, ako svajciarsky obcan. Ked som sa ako pozvany host z Zürichu na tychto oslavach na STU v Bratislave zucastnil, tak som z hrozou pocuval prihovory predchadzajucich recnikov, ktori informovali poloprazdnu aulu STU v Bratislave s uplne tymi istymi a opakovatelnymi informaciami, ktore si vyhladali na internete o Aurelovi Stodolovi a jeho 37 uspesnych rokov na ETH v Zürichu. Nikto z tychto recnikov na oslave v Zürichu nikdy neboli a vobec nemali moznost zoznamit sa archivnymi dokumentami na ETH v Zürichu, poznanim svajciarskeho prostredia a vysokoskolskej, svetoznamej urovni ETH Zürichu.
Podobne to bolo i pri nasom prvom a poslednom stretnuti z Jozefom Banasom 16 jula 2022 v Trencianskych Tepliciach, kedy som panu Banasovi odvzdal kompletnu dokumentaciu z pripravy a priebehu oslav 160 vyrocia narodenia Aurela Stodolu. Ani pan Banas nepoznal. t